ساعت 3:16 ب.ظ
امروز 3 اسفند 1402
جلسه رای اعتماد
آغاز جلسه رای اعتماد به کابینه پیشنهادی رئیسی / شروع سخنرانی رئیسی

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از تجارت‌نیوز، جلسه رای اعتماد به کابینه دولت سیزدهم دقایقی پیش با حضور رئیس‌جمهور و رئیس مجلس در صحن علنی مجلس آغاز شد.

حضور رئیسی به همراه مخبر، معاون اول و اسماعیلی، رئیس دفتر رئیس جمهور در صحن مجلس از مهمترین اتفاقات این جلسه در صبح امروز بود.

دقایقی پیش سخنرانی رییس جمهوری برای معرفی کابینه پیشنهادی آغاز شده است.

دفاع رئیسی از کابینه پیشنهادی

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور دولت سیزدهم در دفاع از هر کدام از اعضای کابینه پیشنهادی خود می‌گوید: در انتخاب این افراد دانش و تجربه ملاک بوده که هر کدام از اعضای کابینه این دو مورد را دارند. همچنین این دولت انقلابی و حزب الهی است.

او همچنین می‌گوید که معاون اول، مسئول هماهنگی تیم اقتصادی دولت است. به گفته رئیسی هدف دولت در وزارت راه و شهرسازی ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال دولت است که وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی برای آن برنامه دارد.

رئبسی عنوان می‌کند که دولت آزادی مشروع را برای اعضای هنر تضمین می‌کند که وزارت فرهنگ و ارشاد با وزیر پیشنهادی محقق می‌شود.

او در خصوص وزارت نفت گفت: جواد اوجی چهره موفقی در حوزه وزارت نفت است. دانش گسترده ای در حوزه نفت و گاز دارد، هیچ کس نگران فروش نفت نداشته باشد.

براساس اظهارات رئبسی، وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان هم ۱۶ مدال آورده و هم سلسله علمی خود را در دانشگاه‌های با رتبه بالا گذرانده است.

مخالفان برنامه‌های دولت

محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، نماینده مجلس به عنوان یکی از مخالفان در این خصوص گفت: ردی از مسائل مهم کشور که فراوزاتخانه‌‌ای است که در برنامه وزرای پیشنهادی نیست. یکی از مشکلات بزرگ کشور، مشکل دیوانی است. یعنی چند کارمند در یک اتاق یک کار را انجام می‎‌دهند. دیگر مشکلات شامل زیست محیطی، کسری بودجه، صندوق‌های بازنشستگی است. امید داشتیم که آقای ابراهیم رئیسی برای این مشکلات برنامه بدهد اما چنین برنامه‌ای داده نشده است.

به گفته او، تورم در کشور دو ریشه اصلی دارد، یکی کسری بودجه و دیگری بی انظباطی بانک‌هاست. آقای رئیسی در برنامه‎های شما برنامه‌ای برای مشکل بانک‌ها نیست.

حسن نوروزی، نماینده رباط کریم نیز به عنوان مخالف گفت: برنامه ایشان کیفی بود نه کمی. در وزاری پیشنهادی سابقه ایثارگری، جانبازی، آزادگی وجود نداشت. در حوزه سامانه شفافیت، ایجاد شغل، تولید مسکن، اصلاح نظام بانکی و … برنامه‌ای وجود ندارد. همچنین گفته نشده که بازار چطور کنترل شود؟ چرا ایران خودرو به صاحبان اصلی آن برنمی‌گردد؟

موافقان کابینه پیشنهادی رئیسی

محمد مولویف نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی به عنوان موافق سخترانی کرد و گفت: با مطالعه کارنامه و سوابق سیاسی و اجرایی وزرای پیشنهادی به این نتیجه می رسیم که در انتخاب وزرای پیشنهادی رئیس جمهور بسیار تلاش شده است، به طوری که این تلاش در شناسایی، فرآیند و نتیجه گیری بوده است.

مولوی ویژگی‌های وزرای معرفی شده را فسادستیزی، تخصص، بهره مندی از روحیه انقلابی، هماهنگی و مردمی بودن دانست و اضافه کرد: همچنین وجود نگرش عملیاتی، گره گشایی، امیدآفرینی نیز در این کابینه دیده می شود. به گفته او آقای رئیسی با دو رویکرد ارتقای معیشت و تقویت سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مردم وزای خود را معرفی کرده است.

کریم حسینی نیز به عنوان موافق صحبت کرد. نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس گفت: شاخص بسیار متبلور در کابینه پیشنهادی رئیس جمهور، جوانی، علم و تخصص و تجربه و سلامت نفس است.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه