ساعت 3:30 ق.ظ
امروز 6 خرداد 1403
بورس
اثر تصمیم بورسی جدید بر بازار سهام

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با تصویب دستورالعمل جدید بازارگردانی، میزان تعهدات به نقدشوندگی سهام افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از اقتصادنیوز ، مهدی آزادواری دستورالعمل جدید فعالیت بازارگردان‌ها را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: با تصویب دستورالعمل جدید بازارگردانی میزان تعهدات به نقدشوندگی سهام افزایش پیدا می کند که این امر به عنوان بهترین مزیت برای بازارگردان ها تلقی می شود؛ چراکه با این اتفاق استراتژی بازارگردانی در سهام با قدرت نقدشوندگی مختلف، متفاوت خواهد شد.

وی با بیان اینکه تا قبل از ایجاد چنین تغییری شاهد وجود چنین مزیت‌هایی در فعالیت بازارگردان ها نبودیم، افزود: از طرف دیگر با این اقدام جدید سازمان بورس، سقف کارمزد بازارگردان ها به نحوه عملکرد آنها گره خورده است که عملکرد آنها به صورت هفتگی توسط بورس‌ها بررسی و نتیجه آن اعلام می‌شود.

آزادواری خاطرنشان کرد: طبق دستورالعمل جدید بازارگردانی، به نوعی بازارگردان‌ها بر اساس عملکردشان رتبه بندی می‌شوند که  این امر به دلیل افزایش و تغییر فعالیت شرکت‌ها زمینه شفافیت و ایجاد رقابت این شرکت‌ها فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه بررسی عملکرد بازارگردان‌ها به صورت هفتگی، باعث تشویق این شرکت‌ها جهت بهبود عملکردشان می شود، گفت: به دنبال این اتفاق شرکت‌های بازارگردانی تلاش می کنند تا ضمن انجام تعهدات خود به بهترین نحو ممکن، میزان تعامل خود را با شرکت های تحت بازارگردانی تا حد امکان افزایش دهند.

این کارشناس بازار سرمایه به دیگر مزیت تغییر دستورالعمل شرکت‌های بازارگردانی اشاره کرد و افزود: نکته مهم دیگر که بسیار به نقدشوندگی سهام کمک خواهد کرد افزایش چهار برابری دامنه نوسان پس از پنج روز قفل شدن سهام در صف خرید یا فروش است که تقاضای آن از طرف بازارگردان مطرح خواهد شد.

وی ادامه داد: این موضوع ایجاب می‌کند تا بازارگردان دارایی کافی را در قالب وجه نقد و سهام در اختیار داشته باشد تا بتواند از این طریق نقش ویژه ای را در نقدشوندگی سهام ایفا کند.

آزادواری به تاثیر تغییر دستورالعمل بازارگردانی و اجرای آن بر معاملات بازار سهام اشاره کرد و افزود: چنانچه این طرح به درستی پیاده و نظرات بازارگردان‌ها در بهبود آن به طور دایم به کار گرفته شود می توان شاهد ایجاد اثرات مناسب آن در کل بازار بود و بازارگردان ها به جایگاه واقعی خود برسند، این اتفاق از جمله مسایلی تلقی می شود که در بورس‌های پیشرفته دنیا از  اهمیت بالایی برخوردار هستند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: نکته مهم تغییر و تصویب دستورالعمل جدید بازارگردان‌ها این است که در ابتدا نحوه ایفای تعهدات در سمت خرید و فروش به طور حتم نباید یکسان باشد، بلکه باید متناسب با وضعیت بازار و روند قیمتی سهم تعیین شود.

وی اظهار کرد: بورس‌ها باید به طور مداوم میزان تعهدات و نحوه عملکرد شرکت ها را متناسب با وضعیت بازار رصد کرده و زمینه تغییر آن را فراهم کنند تا بازارگردان به عنوان نهادی فعال در مسیر حرکت صحیح بازار قرار گیرد، همچنین نباید به هیچ عنوان به عنوان یک مانع منجر به فرار سرمایه گذاران از سهم شود.

خبر روز
قیمت

قیمت طلای جهانی اوج گرفت

قیمت طلا امروز سه‌شنبه (۲۱ مه) افزایش یافت و نزدیک به رکورد جلسه قبل بود زیرا داده‌های اقتصادی اخیر شرط‌ بندی‌ها مبنی بر اینکه فدرال

اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه