ساعت 4:13 ق.ظ
امروز 6 خرداد 1403
اقتصاد مقاومتی
ارز 4200 تومانی مخالف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه سیاست ارز 4200 تومانی مخالف اقتصاد مقاومتی بوده است، گفت: باید با تک نرخی کردن قیمت ارز و تکیه بر اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید تحریم‌ها را بی‌اثر کرد. اساساً باید سیاست‌های حمایتی به انتهای زنجیره یعنی مصرف‌کننده منتقل شود.

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از خبرگزاری فارس، محمدتقی نقدعلی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ناکارآمدی اقتصاد دستوری و نادرست بودن سیاست ارز ترجیحی اظهار داشت: متأسفانه به دلیل عدم امکان نظارت در فرآیند، این ارز در مسیر درست مورد استفاده قرار نگرفت. به عنوان مثال، ارزی که قرار بود برای خوراک دام و کالاهای اساسی اختصاص یابد، در مسیرهای دیگری از جمله واردات کالاهای غیرضروری استفاده شد و حتی بعضاً در قبال دریافت این ارز، هیچ‌گونه کالایی هم وارد کشور نشد.

وی با تأکید بر ضرورت توجه به انتقادات کارشناسان افزود: تمام کسانی که در عرصه اقتصاد کشور فعال هستند، معتقدند که پرداخت یارانه در ابتدا یا میانه زنجیره تولید یا واردات به دلیل عدم امکان نظارت منجر به شکل‌گیری بستر فساد خواهد شد. بنابراین اساساً باید سیاست‌های حمایتی به انتهای زنجیره یعنی مصرف‌کننده منتقل شود و کشور باید به سمتی برود که سیاست‌های حمایتی متوجه مصرف‌کننده شود که آخرین حلقه زنجیره توزیع است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به جهت‌گیری سیاست‌های اقتصادی دولت جدید در راستای حذف تدریجی ارز ترجیحی و برچیده شدن بستر رانت اظهار داشت: دغدغه‌مندان و کارشناسان معتقدند که باید به تدریج سیاست‌های حمایت از تولیدکنندگان و واردکنندگان به سمت حمایت از مصرف‌کنندگان برود و به همین دلیل در مجلس و کمیسیون تلفیق بودجه نیز در جریان بودجه 1400 و حتی همین الان، تأکید داشتند که ارز ترجیحی به تدریج حذف شود.

وی با برشمردن پیامدهای منفی تخصیص ارز ترجیحی از جمله سوءاستفاده رانت‌خواران و دلالان، بی‌بهره ماندن مردم و عدم تأثیر در کاهش تورم افزود: برخی از دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی اصلاً کالایی را وارد نکردند به گونه‌ای که در حال حاضر لیست بلندبالایی از دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی در اختیار نهادهای مالی و نظارتی کشور است که به هیچ‌کدام از تعهدات خود عمل نکردند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مهم‌ترین راهکار جایگزین برای سیاست ارز ترجیحی را انتقال سیاست‌های حمایتی به آخرین حلقه زنجیره یعنی مصرف‌کننده دانسته و با تأکید بر ضرورت باز گذاشتن فضای فعالیت‌های سالم اقتصادی اظهار داشت: این روزها خیلی از کسانی که داوطلب وارد کردن کالاهای اساسی هستند، به دلیل همین سیاست ارز ترجیحی در منگنه و تنگنا قرار گرفته‌اند در حالی که باید این راه باز شود و واردکنندگان بتوانند کالاهای اساسی را وارد کنند. در حال حاضر مشکلات تامین کالاهایی مانند دارو که کمبود نیز دارند، همین موضوع تخصیص ارز 4200 است. ضمن اینکه این سیاست غلط ارزی مخالف اقتصاد مقاومتی بوده است. باید با تک نرخی کردن قیمت ارز و تکیه بر اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید تحریم‌ها را بی‌اثر کرد.

وی در پایان با تأکید بر ضرورت فعال شدن دیپلماسی اقتصادی افزود: امروز کشور نیازمند مدیرانی است که بدون اتخاذ سیاست‌های غلط شبانه‌روز وقت بگذارند و خواب و استراحت و رفاه را بر خودشان حرام کنند تا اوضاع نابسامان ناشی از سوءمدیریت‌ها بهبود یابد.

خبر روز
قیمت

قیمت طلای جهانی اوج گرفت

قیمت طلا امروز سه‌شنبه (۲۱ مه) افزایش یافت و نزدیک به رکورد جلسه قبل بود زیرا داده‌های اقتصادی اخیر شرط‌ بندی‌ها مبنی بر اینکه فدرال

اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه