ساعت 2:56 ب.ظ
امروز 2 مرداد 1403
برق
برق فولادی‌ها سهمیه‌بندی شد/ جزئیات سهمیه‌بندی برق چیست؟

 برق شرکت‌های فولادی از دیروز سهمیه‌بندی شده و در صورتی که بیش از سقف تعیین شده برق مصرف کنند، برق آنها را قطع می‌شود.

به گزارش نیمروز خبر و به نقل از تجارت نیوز، شرکت برق منطقه ای تهران در نامه ای به تعدادی از شرکت های فولادی از سهمیه بندی برق خبر داد.

بیای از فعالان حوزه سنگ‌آهن و فولاد اظهار کرد: گاز گروه ملی فولاد هم قرار بوده از امروز قطع شود. وزیر نفت پیش از این هشدار داده بود که در زمستان امسال، روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری گاز داریم.

در متن این نامه آمده است: «بر اساس اعلام ستاد پیک بار کشور و نیز هماهنگی صورت گرفته مابین وزارت نیرو و وزارت صمت مقرر گردیده است که مشترکین فولاد تحت پوشش شرکت برق منطقه ای تهران از روز ۱۴۰۰/۱۰/۱۲ تا اطلاع ثانوی بر اساس جدول ذیل نسبت به رعایت سقف پیک بار مصرفی در طول ایام زمستان اقدام نمایند.»

برق

حمیدرضا صالحی، عضو هیات مدیره سندیکای صنعت برق کشور پیش از این احتمال قطع برق صنایع را تایید کرده بود. بنا بر گفته‌های صالحی در صورت کمبود برق پیش از همه، برق صنایع نوبت‌بندی یا قطع می‌شود.

قطع برق فولادی‌ها باعث گرانی می‌شود

بهرام شکوری، رئیس پیشین کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران در همین باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: یکی از وظایف دولت‌ها تامین مواد اولیه و زیرساخت‌های مورد نیاز صنایع است. وقتی دولت نمی‌تواند مواد لازم برای تولید را در اختیار تولیدکننده قرار دهد، مشکل از دولت است و نه تولیدکننده و مصرف‌کننده.

شکوری ادامه می‌دهد: وقوع دوباره چنین اتفاقی در کشور علاوه بر این ضرر زیادی به فولادی‌ها وارد می‌کنند، باعث می‌شود اشتغال مردم هم در معرض خطر جدی قرار بگیرد.

این فعال اقتصادی بیان می‌کند: دولت اجازه ندارد هر از چند گاهی دست به سهمیه‌بندی گاز صنایع بزند. استفاده از مازوت هم تنها باعث افزایش آلاینده‌ها می‌شود و اختلال زیادی در سیستم تولیدکنندگان به وجود می‌آید. دولت کشور را گران اداره می‌کند. ما همیشه گفته‌ایم این همه وزارت‌خانه در دولت تنها سهم ۸۰ درصدی بودجه کشور را گرفته و به جز آن شاهد خروجی درستی هم نیستیم. دولت باید از پولی که از بخش خصوصی دریافت می‌کند زیرساخت‌های کشور را تکمیل کند و نه این که هر بار تولید در کشور را سخت‌تر کند.

اما قطع برق فولادی‌ها چه تاثیری بر سفره مردم می‌گذارد؟ شهرستانی تاثیر قطع برق فولادی‌ها را مشهود می‌داند. او می‌گوید: به هرحال همه مردم بر سر سفره فعالان اقتصادی‌اند. اگر معدن یا شرکتی تعطیل می‌شود، فعالیت فولادی‌ها، به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر سفره مردم تاثیر می‌گذارد. اگر به ما برق نرسد، سفره مردم هم متاثر می‌شود. به جز این کاهش تولید ما، افزایش قیممت‌ها در پی دارد که برای مردم سخت است.

 

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه