ساعت 8:19 ق.ظ
امروز 30 خرداد 1403
گاز
تحویل روزانه ۲۴۰ میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌های کشور

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با بیان این‌که هم اکنون میزان مصرف نیروگاه‌ها ۲۴۰ میلیون مترمکعب بوده و این میزان مصرف، حداکثر مصرف گاز در نیروگاه‌هاست، گفت: میزان مصرف صنایع عمده نیز در همین بازه زمانی، ۱۴۰ میلیون مترمکعب و مصرف خانگی نیز ۲۲۰ میلیون مترمکعب بوده است.

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از ایرنا ، گزارش روز یکشنبه  از شرکت ملی گاز ایران، «محمدرضا جولایی» اظهار داشت: با توجه به ورود موج جدید سرما که امسال زودتر از سال گذشته شاهد آن بوده‌ایم، روند مصرف گاز نسبت به دو هفته قبل، افزایشی بوده، هرچند تاکنون موجب اعمال محدودیت در هیچ بخشی نشده است.

جولایی با بیان این که در حال حاضر، میزان مصرف نیروگاه‌ها ۲۴۰ میلیون مترمکعب بوده و این میزان مصرف، بیشترین مصرف گاز در نیروگاه‌هاست، گفت: میزان مصرف صنایع عمده نیز در همین بازه زمانی، ۱۴۰ میلیون مترمکعب و مصرف خانگی نیز ۲۲۰ میلیون مترمکعب بوده که بر این اساس، تاکنون هیچ اقدام محدودیتی در این بخش‌ها نداشته‌ایم.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: این در حالی است که برای عبور بی‌دغدغه از زمستان امسال و اطمینان از پایداری و تاب‌آوری انتقال گاز، برنامه مشخصی را در سه فاز تعمیرات پالایشگاهی و خطوط لوله، مخازن ذخیره‌سازی و نیز ذخیره‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها تدارک دیده‌ایم.

وی در ادامه، افزود: در بخش پالایشگاهی، تعمیرات اساسی بیشتر پالایشگاه‌ها به اتمام رسیده و تعمیرات اساسی تعداد اندک باقی‌مانده نیز تا پایان مهرماه نهایی می‌شود. بنابراین، با این عملیات، قابلیت اطمینان ما در پالایشگاه‌ها افزایش خواهد یافت و به این ترتیب، می‌توانیم تولید را به حداکثر ممکن برسانیم و مطمئن باشیم که انتقال پاک، ایمن و بهره‌ور گاز انجام خواهد شد.

جولایی ادامه داد: در بخش شرکت انتقال و خطوط لوله نیز، علاوه بر انجام پیگرانی‌های معمول، امسال موفق شدیم تعمیرات پیگرانی کل خط لوله چهارم سراسری را که یک‌هزار کیلومتر و در تاریخ شرکت ملی گاز ایران بی‌سابقه است را نیز به انجام برسانیم.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در خصوص مخازن ذخیره‌سازی که دومین فاز از این برنامه از پیش تعیین‌شده است، گفت: در این پیوند که شاخص بسیار مهم و استراتژیکی برای ما به‌ویژه در فصل زمستان محسوب می‌شود، موفق شدیم ۴ میلیارد مترمکعب ذخیره‌سازی را در مناطق شمال و شمال‌شرق کشوردر مخازن ذخیره‌سازی سراجه و شوریجه با موفقیت انجام دهیم که این امر می‌تواند ما را در فصل زمستان بسیار یاری‌ دهد.

وی در پایان، ذخیره‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها را آخرین اقدام شرکت ملی گاز ایران برای عبوری آرام از زمستان عنوان کرد و گفت: با کمک و همکاری سایر ارگان‌های ذیربط، در بخش نفت‌گاز و نفت کوره نیز ذخیره‌سازی خوبی انجام دادیم که اگر مجبور به اعمال محدویت برای صنایع شدیم، از بابت تأمین سوخت دوم، مشکلی نداشته باشیم.

جولایی با بیان این‌که با اتمام تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های گاز کشور، روزانه آماده تزریق ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز به خطوط هستیم، تأکید کرد: همزمان با افزایش مصرف گاز و توسعه شبکه خطوط لوله و بهره‌برداری از تأسیسات جدید تقویت فشار، در مجموع، گازی تولید نشده که برای انتقال و توزیع آن مشکلی وجود داشته باشد و این روند همچنان برای سال جاری نیز ادامه دارد.

وزیر نفت نیز پیش از این  با بیان اینکه درسال گذشته حدود ۱۶۰ میلیون متر مکعب در بعضی از روزهای فصل سرد بخصوص در استان‌های شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم، گفت: امسال پیش‌بینی می‌کنیم که با روند رشد مصرف در کشور که بین ۸ تا ۱۰ درصد است، در فصل سرد تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز کسری گاز داشته باشیم، به همین خاطر جلسات تامین سوخت زمستانی را شروع کردیم.

با این حال کمبود گاز در زمستان بسیار جدی است. در سال‌های گذشته نیز اگرچه دیگر قطعی گاز بخش خانگی به‌ویژه در استان‌های شمالی اتفاق نیفتاد، اما نیروگاه‌ها با کاهش گاز رسانی در زمستان دست به گریبان بودند.

این موضوع در کنار پایین‌بودن بازده نیروگاه‌های کشور، زنگ خطری برای قطعی برق در زمستان است.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه