ساعت 2:52 ق.ظ
امروز 6 خرداد 1403
دولت
تصمیم دولت برای حذف یارانه سال ۱۴۰۱

دومین یارانه نقدی آذر امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود، در حالی که طبق وعده‌های دولت باید یارانه جدیدی پرداخت شود زمزمه‌هایی از حذف یارانه سال ۱۴۰۱ شنیده می‌شود.

به گزارش نیمروز خبر و به نقل از تجارت نیوز، یارانه نقدی آذر ماه امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود، این یارانه دومین و احتمالا آخرین یارانه واریزی این ماه است، در حالی که طبق وعده دولت باید یارانه سومی نیز پرداخت شود.

یارانه‌ای که امشب واریز می‌شود یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است که ۷۸ میلیون نفر آن را دریافت می‌کنند و طبق روال دو سال گذشته ساعت ۲۴ روز ۲۰ آذر ماه پرداخت می‌شود.

اما دولت وعده واریز یارانه جدیدی را در آذر ماه داده است، چندین طرح برای پرداخت یارانه جدید گفته شده از یارانه ۱۱۰ هزار تومانی برای جایگزین کردن دلار ۴۲۰۰ تومانی تا کارت اعتباری ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی؛ اما هنوز هیچ کدام رنگ واقعیت نگرفته است.

برنامه دولت برای یارانه سال آینده

با این که مردم منتظر اخبار واریز یارانه جدید هستند، زمزمه‌‌‌هایی از دولت شنیده می‌شود که احتمالا در سال آینده گروهی از یارانه‌بگیران حذف شوند.

حجت الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تکمیل سامانه رفاه ایرانیان به منظور حذف یارانه پردآمد‌ها گفت: این‌ها تصمیماتی است که باید در سطح دولت گرفته شود که در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت نیز روی آن بحث شد. سازمان برنامه و بودجه کشور متولی این کار است اما تصمیم نهایی هنوز به ما ابلاغ نشده است.

دولت

در کنار یارانه جدید، چند سالی هست که موضوع حذف چند دهک از یارانه‌بگیران مطرح است. در بودجه هر سال در ذیل تبصره ۱۴ عنوان شده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه دارد که سه دهک از یارانه‌بگیرانی که وضع معیشتی بهتری دارند را شناسایی و برای حذف به سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کند.

احتمالا منظور وزیر کار نیز این است که سازمان برنامه و بودجه باید دستور شناسایی این یارانه‌بگیران را به وزارت کار بدهد تا آنها از طریق سامانه رفاه ایرانیان اقدام به شناسایی کنند.

دولت باید فردا لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را به مجلس ببرد، از آنجایی که با کسری بودجه مواجه است و نمی‌تواند روی درآمدهای مختلفی حساب کند احتمالا به دنبال حذف برخی از هزینه‌ها باشد که یارانه‌ها از جمله هزینه‌های ثابت هر ماه دولت است.

اگر چه یک نماینده مجلس گفته که یارانه‌ها در سال آینده تغییر نمی‌کند اما براساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نکته مهم دومین پیش‌نویس بودجه ۱۴۰۱ دولت بازگشت بند (حذف یارانه‌بگیران پردرآمد) است که در پیش‌نویس قید فوریت سه ماهه و همکاری جدی بانک مرکزی برای دادن اطلاعات اشاره شده است.

حذف یارانه‌ها اما با چند چالش روبه‌ورست؛ اولین چالش به موضوع پذیرش عمومی از سوی کسانی است که یارانه‌شان حذف می‌شود. با توجه به تورم موجود در کشور حذف یارانه‌بگیران در سال اول دولت کمی بعید به نظر می‌رسد.

چالش دیگر دولت به موضوع دلار ۴۲۰۰ تومانی برمی‌گردد، دولت بارها نظر خود را درباره حذف این دلار به صراحت اعلام کرده و گفته که به دنبال حذف این دلار است؛ اما همزمان هم از پرداحت یارانه جدید به جای اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی نام برده است.

خبر روز
قیمت

قیمت طلای جهانی اوج گرفت

قیمت طلا امروز سه‌شنبه (۲۱ مه) افزایش یافت و نزدیک به رکورد جلسه قبل بود زیرا داده‌های اقتصادی اخیر شرط‌ بندی‌ها مبنی بر اینکه فدرال

اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه