ساعت 8:22 ق.ظ
امروز 25 تیر 1403
تعرفه‌گذاری
تعرفه‌گذاری صحیح بهترین راه کنترل مصرف

یک نماینده مجلس گفت: باید هزینه واقعی انرژی را از مشترکین پرمصرف طلب کرد تا بتوانیم استفاده از یارانه پنهان انرژی را کمی عادلانه‌تر کرده و به طبقات محروم جامعه کمک کنیم .

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از خبرگزاری فارس ، رسول فرخی میکال، نماینده مردم نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به میزان استفاده طبقات مختلف جامعه از نیروی برق گفت: افرادی که از طبقه برخوردار جامعه هستند، با استفاده ناعادلانه میزان بالای برق یارانه مصرفی خود را از جیب افراد عادی خرج می‌کنند که با بهینه سازی تعرفه گذاری پلکانی ما باید به شکلی برنامه ریزی کنیم که حقوق افراد خوش مصرف جامعه که در دهک‌های مختلف جامعه هستند ضایع نشود.
وی در ادامه افزود: با برنامه ریزی دقیق و رصد مشترکین پرمصرف که میزان استفاده انرژی آنها بیشتر است، باید هزینه واقعی انرژی را از مشترکین پرمصرف طلب کرد تا بتوانیم استفاده از یارانه پنهان انرژی را کمی عادلانه‌تر کرده و به طبقات محروم جامعه کمک کنیم.

*فرهنگ نامناسب مصرف برق به دلیل قیمت ارزان انرژی است

عضو کمیسیون سیاست داخلی و شوراها تاکید کرد: متاسفانه در جامعه، فرهنگ مناسبی برای مصرف انرژی وجود ندارد که دلیل اصلی بی‌توجهی نیز در قیمت ارزان برق است. باید در زمینه استفاده بهینه از حامل‌های انرژی فرهنگ سازی کنیم. ازطرفی باید مشترکان خارج از الگوی مصرف را نیز به سمت مصرف بهینه با تعرفه‌گذاری پلکانی آن‌ها برد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به قطعی‌های مکرر برق در تابستان گفت : تولید برق ما به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله تجهیز و نوسازی نیروگاه‌ها و دستگاه‌های مورد استفاده و یا خشکسالی‌های ممتد که باعث کاهش تولید برق در کشور می‌شود. نبود مدیریت زمان و مدیریت منابع را نیز یکی دیگر از علل نابسامانی و قطعی در حوزه برق است که همه موارد فوق باید به سرعت برطرف بشود.

*تعرفه‌گذاری صحیح بهترین راه کنترل مصرف

فرخی میکال با اشاره مستقیم به مشترکین پرمصرف که در جدول مصرفی در پله‌های بالا و خارج از الگوی بهینه مصرف قرار می‌گیرند؛ گفت :باید مشترکینی که میزان برق مصرفی آن‌ها چند برابر استانداردهای تعریف شده هستند و با پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور برق و استفاده مکرر و بی‌حد از یارانه در نظر گرفته شده برخورد بازدارنده شود و بهترین برخورد نیز از نوع تعرفه‌گذاری واقعی این افراد است تا به نوعی جریمه هم شده باشند و مصرف خود را کنترل کند.

این عضو کمیسیون سیاست داخلی و شوراها در بیان اینکه اگر اصلاح پله‌های پرمصرف به صورت واقعی باشد نتیجه درست می‌دهد. اگر تعرفه‌گذاری در کل سال اجرا شود و یک روند دائمی داشته باشد می‌توان تعرفه‌گذاری را نظام‌مند کرد و مقدار مصرف انرژی را کنترل کرد، ادامه داد: حتی بعد از مشخص شدن میزان مصرف واقعی داخل کشور و تعرفه گذاری پلکانی دقیق و صرفه جویی می‌توانیم برق مازاد نیاز کشور را صادر کنیم و در این زمینه به سود‌آوری هم برسیم .در نتیجه تعرفه‌گذاری صحیح مشترکان پرمصرف، یارانه‌ها به صورت عادلانه به جامعه هدف و دهک‌های پایین جامعه تزریق می‌شود.

فرخی میکال در پایان پیشنهاد کرد: با توجه به الزام تولید برق در صورت ارتقا این صنعت و حذف قیمت‌گذاری دستوری حاصل از یارانه‌های انرژی، بخش خصوصی تمایل به سرمایه گذاری در این حوزه را پیدا می‌کند. سرمایه گذار بخش خصوصی به دنبال سودآوری و جذابیت‌ها می‌گردد. زمانی‌که بهینه‌سازی تعرفه گذاری پلکانی پرمصرف‌ها انجام شد، قیمت واقعی هم مشخص می‌شود، تولید و مصرف هم بهینه خواهد شد و در نتیجه به ارزش افزوده مورد نظر بخش خصوصی می‌رسیم و سرمایه گذار هم ترغیب به سرمایه گذاری در این حوزه می‌شود.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه