ساعت 3:12 ق.ظ
امروز 5 تیر 1403
تورم
تورم خوراکی ۱۰ استان به بالای ۹۰ درصد رسید

تورم خوراکی ۱۰ استان کشور بر اساس مرکز آمار ایران به بالای ۹۰ درصد رسید.

به گزارش پایگاه خبری نیمروز ، مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود شاخص قیمت مصرف‌کننده برای تیر ماه ۱۴۰۱ را به تفکیک استان‌ها منتشر کرد که نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه مواد غذایی در ۱۰ استان به بیش از ۹۰ درصد رسیده است. در این میان نرخ تورم خوراکی قزوین به ۱۰۰ درصد نزدیک شده تا این استان رکورددار شاخص مورد بررسی در تیر ماه باشد.

آخرین گزارش مرکز آمار ایران از تورم خوراکی و آشامیدنی در ۳۱ استان کشور از ثبت میانگین شاخص ۸۷ درصد برای تورم نقطه به نقطه در این گروه کالایی حکایت دارد.

در این میان ۱۰ استان کشور تورمی بالغ بر ۹۰ درصد را در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ثبت کرده‌اند. گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، همدان، لرستان، سمنان، قزوین و البرز این ۱۰ استان هستند.

در این میان قزوین با ثبت تورم ۹۹٫۴ درصد رکورددار تورم نقطه‌ای خوراکی در تیر ماه به حساب می‌آید. البرز و لرستان نیز با ثبت تورم ۹۸ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. نکته جالب توجه آنکه تهران جز ۱۰ استان دارای بالای تورم نیست. در تیر ماه امسال تورم خوراکی‌ و آشامیدنی در پایتخت نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۸۵٫۶ درصد رسید.

خراسان جنوبی و بوشهر که به‌ترتیب کمترین تورم خوراکی تیر ماه را داشته‌اند، شاخص ۷۰ درصد را نشان می‌دهند. بدین ترتیب در ماه مورد بررسی تورم نقطه‌ای مواد غذایی در هیچ استانی کمتر از ۷۰ درصد نبود. جدول زیر تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور را به تفکیک استان‌ها و گروه‌های اصلی در تیر ماه ۱۴۰۱ نمایش می‌دهد.

محمدسعید برندگی

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه