ساعت 6:38 ق.ظ
امروز 30 خرداد 1403
شورای نگهبان
ثبت نام چهره های شاخص در روز نخست ثبت نام

به گزارش نیمروز و به نقل از ایرنا، تعدادی از چهره‌های شاخص سیاسی همزمان با آغاز نام نویسی از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری منظور نامزدی در این دوره از انتخابات در تالار وزارت کشور حاضر شده و با ارائه مدارک اعلامی به صورت رسمی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند.

گزارش زیر از ثبت نام مهمترین چهره های شاخص سیاسی در روز نخست را مورد بررسی قرار داده و به روز رسانی خواهد شد.  

وهاب عزیزی دبیرکل جهادگران ایران اسلامی نخستین چهره های سیاسی بود که نام خود را به عنوان داوطلب نامزدی در انتخابات ثبت کرد. عزیزی شعار خود را   «جهاد برای حل مشکلات مردم، جهاد برای قطع زنجیره فساد، ویژه خواری و رانت» اعلام کرد و گفت: مردم ما همیشه در عرصه‌های مختلف جهاد حضور داشتند و نقش آفرینی کردند و حق مردم هست که برای حل مشکلات آنها اقدام جهادی انجام شود.  

168808572 ثبت نام چهره های شاخص در روز نخست ثبت نام

عزیزی علت حضورش را مطالبه مردمی عنوان کرد و گفت: در این دوره از انتخابات مطالبه اصلی مردم سپردن مدیریت اجرایی کشور به دست چهره های جدید و غیر تکراری است.

ثبت نام اول وقت وزیر ارتباطات دولت احمدی نژاد

168808570 ثبت نام چهره های شاخص در روز نخست ثبت نام

«محمدحسن نامی» وزیر ارتباطات دولت دهم هم دومین چهره شاخص شناخته شده ای بود که در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ثبت نام کرد. سرتیپ محمدحسن نامی ۶۸ ساله در حالی امروز برای انتخابات ۲۸ خرداد سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری اعلام نامزدی کرد که به گفته خودش، دارای سه دکتری در رشته‌های جغرافیایی سیاسی، مدیریت استراتژیک و مدیریت کشورداری است. در کارنامه سرتیپ نامی، سمت‌هایی چون وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در کره شمالی، رییس اداره دوم و معاون ستاد مشترک ارتش، رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به چشم می‌خورد.

نامی پس از ثبت نام در انتخابات با بیان اینکه ۶۴ برنامه آماده کردم، گفت: ۶ برنامه برای شش ماهه اول دولت است تا بتوانیم تعادلی بین وضعیت معیشتی مردم ایجاد کنیم.

سردار محمد ثبت نام کرد

چهره های شاخص

«سعید محمد» فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) از چهره های شاخص سیاسی مهمی بود که در اولین روز ثبت نام در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر شد و نام نویسی کرد.  
سعید محمد هنگام ثبت نام در وزارت کشور با اشاره به عزم جزم خود برای حضور در انتخابات تصریح کرد:   خداوند آنقدر منابع به کشور داده که بتوانیم مشکلات مردم را کاهش داده یا حل کنیم. جوانگرایی در سازوکارها و ساختارها باید انجام شود و رمز موفقیت ما تکیه بر مردم است.

سردار حسین دهقان ثبت‌نام کرد

چهره های شاخص

حسین دهقان وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در ستاد انتخابات کشور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به همراه همسرش ثبت نام کرد. دهقان ۶۴ ساله است و در سابقه اجرایی خود فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران (از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۰)، جانشینی رییس ستاد مشترک سپاه پاسداران (از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵)، قائم‌مقام وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (دولت هفتم)، معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران (در دولت‌های هشتم و نهم)، وزیر دفاع (دولت یازدهم) و مشاور کنونی مقام معظم رهبری در صنایع نظامی دارد.

دهقان پس از ثبت نام در انتخابات با اشاره به اینکه عرصه انتخابات کشور جای سلبریتی های سیاسی نیست؛ گفت: پاسخگویی به مردم، پذیرش مسئولیت و کارآمدی مسوولان نظام، حقوق همه ملت ایران است. مردم ما شایسته زندگی بهتر از این هستند باید با مردم رو راست بود چون مشکلات کشور به دلیل عدم شفافیت است آنهم شفافیت دائمی نه شفافیت انتخاباتی.

دهقان همچنین هنگام ثبت نام از کتاب خود با عنوان «برنامه جامع اداره دولت» رونمایی کرد.

استاندار پیشین داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد

محمود زمانی قمی، استاندار پیشین ایلام و چهارمحال و بختیاری و رئیس پیشین بنیاد باران ثبت نام کرد. معینی قمی سابقه مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استانهای هرمزگان و سیستان بلوچستان و معاونت سیاسی استانهای ایلام، سمنان و همدان  و مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان را در کارنامه خود دارد. وی استاندار پیشین استانهای ایلام، چهار محال و بختیاری، مرکزی و یزد است. معینی از نزدیکان رئیس دولت اصلاحات و عضو بنیاد باران است و تا سال ۸۹ مدیر اجرایی آن بنیاد بوده است.

محمد زارع فومنی داوطلب نامزدی شد

چهره های شاخص

حجت‌الاسلام محمد زارع فومنی، دبیرکل حزب مردمی اصلاحات به منظور ثبت نام در انتخابات، در تالار وزارت کشور حاضر شد.

وی در حاشیه ثبت نام  داوطلبی ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران، گفت: ۵۰ درصد کابینه‌ام را زنان و ۵۰ درصد کابینه را جوانان و مردان تشکیل دهند معاون اول من خانم خواهد بود و هر ایرانی از روزی که بنده انتخاب شوم ماهی سه میلیون یارانه دریافت می کنند.

برنامه چهار اصلی سفیر سابق 

سید وحید کریمی سفیر پیشین ایران در نامبیا و و دیپلمات پیشین در لندن و نیویورک هم از دیگر چهره‌های شاخص سیاسی ثبت نامی امروز وزارت کشور بود که برنامه ریاست جمهوری خود را بر چهار اصل مسکن، بهداشت، آموزش و حمل نقل استوار دانست و تاکید کرد: مردم ما خسته هستند و باید دولت عملی و با خرد جمعی و نزدیک به اجماع داشته باشیم. هیچ کس نباید احساس کند که در دولت من مشارکت داده نشده است.

حاشیه‌های ثبت نام

اختلاف نظر شورای نگهبان و دولت درباره شرایط ثبت نام در انتخابات به روز ثبت نام هم کشیده شده است. براساس گزارش خبرنگار ایرنا، میز شورای نگهبان از دریافت مدارک برخی داوطلبان به دلیل عدم رعایت بخشنامه جدید این شورا در زمینه ثبت نام ها امتناع می کند.   «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی این شورا هم با تاکید بر اینکه شورای نگهبان مدارک فاقد اعتبار را تحویل نخواهد گرفت؛ گفته است: از نظر این شورا، ثبت نام بدون مدارک، ثبت نام لحاظ نمی‌شود.

بر اساس اصول صریح قانون اساسی، تمام شهروندان جمهوری اسلامی فارغ از سن و جنس، می توانند در انتخابات ریاست جمهوری داوطلب شوند. موضوعی که مورد توجه و تاکید رییس جمهوری در مقام حافظ اصول قانون اساسی است. در همین راستا، برخی از شهروندان عادی کشور بدون وابستگی های جناحی و سیاسی امروز در وزارت کشور حاضر شده و در انتخابات شرکت کردند.  

شورای نگهبان در ابلاغیه ای که دو روز پیش برای وزارت کشور ارسال کرد، محدودیت هایی نظیر حداقل ۴۰ سال و حداکثر ۷۵ سال سن، داشتن مدرک کارشناسی ارشد، و برخورداری از سوابق مدیریتی در سطوح ارشد کشوری یا لشکری در نظر گرفته و تاکید کرده است که داوطلبانی که این شرایط را نداشته باشند، نباید ثبت نام شوند.

در پی ابلاغ مصوبه شورای نگهبان درخصوص شرایط داوطلبان ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری،  رئیس‌جمهور  روز دوشنبه به وزارت کشور دستور داد که در برگزاری انتخابات بر اساس جمع‌بندی نظریه تفسیری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و طبق قوانین موجود عمل نماید.

معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، در نظریه خود آورده است که به موجب اجزای (۱و۲) بند (۱۰) سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری، شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت نام صرفا از طریق «شیوه‌های مناسب قانونی» مجاز است و این یعنی در صورت خلاء و لزوم تعیین شرایط، این مسئله باید در قانون مصوب مجلس پیش‌بینی شود نه هیچ مصوبه دیگری.

بر اساس نظریه معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، صلاحیت وضع معیارهای نوعی یا قانونگذاری را بر اساس اصل ۷۱ قانون اساسی، صرفا به عهده مجلس شورای اسلامی دانسته و تاکید کرده است که در صورت تصویب قانون از سوی مجلس هم ابلاغ آن برای اجرا با رئیس‌جمهور است.

معاونت حقوقی در جمع‌بندی نظریه خود وزارت کشور را مکلف دانسته تا وظایف اجرایی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را بر اساس قوانین موجود و آئین‌نامه‌ها و قوانین مربوطه انجام دهد.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه