ساعت 5:54 ب.ظ
امروز 28 تیر 1403
هواپیما_نیمروزخبر
جذب ایده‌های نوآورانه کفپوش‌های داخل هواپیما در فراخوان ستاد نانو

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از ایسنا، شرکت هواپیمایی ماهان با همکاری شبکه تبادل فناوری، چالش نوآوری با موضوع “ساخت کفپوش غیرپارچه‌ای داخلی هواپیما” را برگزار می‌کند.

امروزه به‌دلیل هزینه‌های زیاد خرید اقلام خارجی و نبود محصول مشابه داخلی که بتواند استانداردهای هوایی را برآورده کند، تأمین این دسته از کالاها با مشکلات فراوانی روبرو است. از جمله این کالاها، کف‌پوش داخل کابین هواپیما است که امروزه به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای این کاربرد معمولاً از انواع کفپوش‌های ترموپلاست و از ماده پی‌وی‌سی استفاده می‌شود ولی پیشرفت‌های اخیر در حوزه فناوری نانو طی چند دهه اخیر، جامعه جهانی را برآن داشته که از ویژگی‌های منحصر به فرد و سودمند آن برای غلبه بر مشکل تأمین کفپوش غیرپارچه‌ای داخلی هواپیما استفاده کند.

این چالش فراخوانی برای ارائه راهکارها، ایده‌ها و در صورت امکان خلاقیت در به‌کارگیری مواد جهت تولید کفپوش غیرپارچه‌ای داخلی هواپیما با کیفیت قابل رقابت در سطح جهانی است.

هدف اصلی این چالش ارائه راهکارهای نوآورانه و بدیع در خصوص به‌کارگیری نانوفناوری به منظور ساخت محصولات کفپوش هواپیما است. نمونه خارجی رایج این کفپوش که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، دو گرید ۹۰۰۰®AerMat و ۹۵۰۰B®AerMat تولیدی شرکت آمریکایی است و کفپوش پیشنهادی باید بتواند خواص قابل رقابت با این دو گرید را نشان دهد. 

بنابر اعلام دبیرخانه چالش‌های فناوری و نوآوری (اینوتن)، شرکت‌کنندگان تا تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۴۰۰ فرصت دارند طرح مفهومی اولیه خود را به دبیرخانه چالش ارسال کنند. پس از اتمام مهلت دریافت طرح‌ها و غربال اولیه آن‌ها، داوری طرح‌ها انجام خواهد شد و سرانجام طرح‌های برگزیده به مرحله دوم راه خواهند یافت.

به نقل از ستاد نانو، برگزیدگان مرحله نخست، فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی، نمونه‌ای آزمایشگاهی از طرح خود را مطابق با ملاحظات فنی چالش بسازند. در این مرحله شرکت‌کنندگان به‌صورت گام‌به‌گام، پیشرفت طرح خود را گزارش می‌دهند و بر اساس آن، از ۸ میلیون تومان گرنت تولید نمونه محصول و ۸ میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی بهره‌مند می‌شوند. ۱۰ میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم اول و ۵ میلیون تومان جایزه نقدی برای تیم دوم در نظر گرفته شده است. تیم‌های برگزیده نیز می‌توانند در پایان از حمایت‌های شبکه تبادل فناوری جهت تجاری‌سازی طرح بهره مند شوند.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه