ساعت 9:56 ق.ظ
امروز 25 تیر 1403
پسته
خشکسالی پسته را گران کرد! / قیمت هر کیلو پسته تَر ۱۴۰ هزار تومان!

امسال خشکسالی پسته را گران کرد و علاوه بر آن افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی قیمت تمام شده محصولات را افزایش داده است. عضو هیات مدیره بارفروشان با تائید این خبر گفت: امسال قیمت هر کیلو پسته تر در سطح خرده‌ فروشی به ۱۴۰ هزار تومان رسیده است!

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از تجارت‌نیوز، براساس اعلام فائو، ایران در سال ۲۰۲۰ رتبه نخست در تولید پسته را اخذ کرد اما کشاورزان می‌گویند امسال خشکسالی به روند تولید پسته آسیب زده است و احتمال دارد تولید پسته کاهش پیدا کند.

علاوه بر خشکسالی هزینه تمام شده تولید برای کشاورزان افزایش یافته است. از قیمت کود گرفته تا نرخ دستمزد کارگران باعث شده امسال پسته‌ی تَر گران‌تر از سال گذشته به دست مردم برسد.

کرایه حمل و نقل پسته را گران کرد!

حیدر ساکن برجی، رییس اتحادیه بارفروشان مشهد با تائید این خبر به تجارت‌نیوز گفت: بی‌آبی باعث کاهش تولید پسته در شهرستان قوچان شده است. امسال افزایش هزینه‌های تمام شده از جمله کرایه حمل و نقل موجب افزایش قیمت پسته تَر شده است!

در سال ۹۷ اما به دلیل عدم بارش و خشکسالی قیمت آجیل در بازار ایران گران شد. در آن زمان کمپین «نه به آجیل» در فضای مجازی سر و صدا به پا کرد. از طرف دیگر در آستانه نوروز ۹۹ هم به دلیل شیوع ویروس کرونا مردم خرید آجیل را تحریم کردند. همین مساله باعث شد که در سال ۹۹ فعالان بازار آجیل به اجبار بخش زیادی از محصولات خشکبار را دور بریزند.

پسته ارزان می‌شود؟

آیا امسال هم به دلیل خشکسالی زمینه تولید پسته کم است؟ عضو هیات مدیره بارفروشان تهران پاسخ داد: خشکسالی در روند کاهش تولید میوه بی‌تاثیر نیست اما زمینه تولید پسته زیاد است. فعلا وضعیت عرضه پسته به میدان اصلی میوه و تره‌بار تهران بیشتر شده است.

اکبر یاوری به تجارت‌نیوز گفت: به طور کلی به دلیل افزایش هزینه‌های تمام شده در حوزه کشاورزی پسته هم گران است اما پیش‌بینی می‌شود قیمت پسته تر در روزهای آینده اندکی کاهش یابد.

هر چند با پاندمی ویروس کرونا در سطح دنیا انتظار می‌رفت تجارت دنیا دست خوش تغییر شود اما گزارش‌ها حاکی از این است که صادرات محصولات غیر نفتی در این محدودیت‌ها افزایش داشته است.

چندی پیش دنیای اقتصاد نوشت: مهم‌ترین عامل رشد صادرات محصولات خشکبار در سال‌جاری، افزایش تولید محصولات در سال گذشته بود، به‌طوری که در این دوره پسته و مغزپسته ۱۴۷ درصد، خرما ۱۲۸ درصد و کشمش ۱۰۴ درصد افزایش داشته است.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه