ساعت 3:55 ب.ظ
امروز 2 مرداد 1403
وصول مطالبات
رشد ۹۰ درصدی وصول مطالبات حاصل از صادرات گاز/ برنامه ریزی برای افزایش صادرات گاز به عراق

وزیر نفت از رشد 90درصدی وصول مطالبات حاصل از صادرات گاز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری نیمروز، جواد اوجی (پنجشنبه، ۲۶ خردادماه) در گفت‌وگو با بخش خبر ساعت ۱۴ صدا و سیما با بیان اینکه طلب ۱.۶ میلیارد دلاری گازی از کشور عراق مربوط به سال‌های گذشته و دولت قبل بوده است، اظهار کرد: با شروع دولت مردمی سیزدهم از همان ابتدا پول صادرات گاز به کشور عراق به صورت ماهانه و جاری دریافت شده است.

وی با تأکید بر اینکه وزارت نفت از همان ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم به شدت پیگیر وصول مطالبات سنواتی گاز صادراتی خود به عراق بود، اظهار کرد: با برگزاری نشست‌های فشرده با وزیران نفت و برق عراق و همکاری خوب وزارت امور خارجه کشورمان موفق به امضا یک تفاهم‌نامه با طرف عراقی شدیم که بر اساس آن عراق ضمن پرداخت هزینه‌های جاری واردات گاز از کشورمان متعهد به پرداخت صورت حساب‌های سال‌های گذشته نیز شد.

وزیر نفت به پایداری میزان گاز صادراتی به کشور عراق طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: مجلس کشور عراق در بودجه جاری این کشور (۲۰۲۲) پرداخت هزینه‌های حاصل از واردات گاز در سال‌های گذشته را در نظر نگرفته بود که با مذاکرات صورت گرفته این موضوع به صورت مجزا در مجلس این کشور مطرح و خوشبختانه بودًجه مشخص برای این موضوع تعیین شد.

رشد ۹۰ درصدی وصول مطالبات حاصل از صادرات گاز

اوجی با تأکید بر اینکه روز گذشته ۱.۶ میلیارد دلار مطالبات معوق صادرات گاز ایران از سوی طرف عراقی به حساب شرکت ملی گاز ایران واریز شده است، گفت: طی سه ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه پارسال صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه با ۴۳ درصد رشد حجمی روبرو بوده است، ضمن آنکه طی همین دوره در وصول مطالبات حاصل از این صادرات بیش از ۹۰ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد داشته‌ایم.

وی تأثیر وصول مطالبات دلاری حاصل از صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشیمی را بر بازارهای داخلی ارز و تأمین اقلام اساسی مثبت ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون ایران هیچ‌گونه طلب گازی قدیمی از کشور عراق ندارد.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه ایران همواره برای تأمین انرژی در کنار مردم و دولتمردان عراق قرار داشته و دارد، گفت: اجازه نمی‌دهیم مردم عراق در فصل گرما نگران تأمین گاز خود باشند.

اوجی گفت: پایداری صادرات گاز به عراق همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری بوده است، از این رو افزایش صادرات گاز به این کشور را در برنامه‌های آتی خود مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه