ساعت 8:17 ق.ظ
امروز 25 تیر 1403
سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیاردی ذوب‌آهن در خرید پساب شهرهای اطراف

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از ایسنا، مهرداد تولائیان در خصوص ورود مجموعه های صنعتی برای خرید پساب شهرهای اطراف، اظهار کرد: مجموعه ذوب آهن اصفهان از سال ها قبل، بخشی از پساب زرین شهر را خریداری و اکنون آن را به داخل کارخانه منتقل کرده است، همچنین با خریداری پساب فولادشهر، در حال لوله گذاری برای انتقال آن به داخل مجموعه است.

وی افزود: از سوی دیگر ذوب آهن اصفهان طی قراردادی با اداره آب و فاضلاب، پساب ایمانشهر و روستاهای اطراف را خریداری کرده و هزینه آن را به آبفا پرداخت می کند که عملیات اجرایی آن نیز در حال انجام است.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان گفت: البته برای استفاده از این پساب، در حال ساخت تصفیه خانه ای در ذوب آهن هستیم و پیش بینی می شود این زیرساخت تا پایان سال ۱۴۰۰ و یا سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.

وی همچنین ادامه داد:  طی برنامه باید بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمکعب پساب را به تصفیه خانه برسانیم که خروجی آن بین ۷۵۰ تا ۸۵۰ مترمکعب آب قابل استفاده در صنعت خواهد بود.

تولائیان با بیان اینکه در حال حاضر ذوب آهن اصفهان امکان تصفیه پساب را ندارد و به همین منظور فعلا از آب زاینده رود استفاده می کند، تاکید کرد: اگر آب حاصل از پساب های خریداری شده تامین شود، تقریبا نیمی از نیاز شرایط اضطراری آب ذوب آهن تامین خواهد شد.

وی البته تصریح کرد: ذوب آهن طی ۲۰ سال گذشته میزان مصرف خود از آب زاینده رود را کاهش داده و تقریبا به نصف رسانده است و با این اتفاق تقریبا ۴۰ درصد برداشت ذوب آهن از آب زاینده رود در مواقع اضطراری کم خواهد شد.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه این تصفیه خانه با مشارکت یک شرکت در حال احداث است، گفت: بعد از بهره برداری این تصفیه خانه بر روی پساب انتقالی یک مرتبه تصفیه بیولوژیک و سپس تصفیه صنعتی انجام می شود و در نهایت آب قابل استفاده صنعت تامین خواهد شد.

وی به نقش پساب ها و بازچرخانی آب در صنایع به خصوص ذوب آهن اشاره کرد و گفت: در دنیا این چنین است که میزان مصرف صنعت از آب طبیعی کاهش می یابد و نمی توان به صورت صد درصد از آب بی نیاز شد، با این حال پیش بینی می شود طی دو سال آینده نیاز ذوب آهن به زاینده رود را تا ۴۰ درصد دیگر کاهش دهیم.

تولائیان با بیان اینکه نیاز سالانه ذوب آهن به آب ۱۶ میلیون مترمکعب است، تاکید کرد: در شرایط فعلی نیاز ذوب آهن برای کار کردن نرمال خط تولید در هر ساعت نیاز به ۲۵۰۰ مترمکعب آب دارد تا تمام نیروگاه ها و خطوط تولید خود را پوشش دهد، اما در حال حاضر تنها ۱۳۰۰ مترمکعب آب مورد نیاز ذوب آهن تامین می شود.

وی با بیان اینکه در شرایط آبی فعلی، ذوب آهن تقریبا به ۵۰ درصد نیاز آب خود دسترسی ندارد، بنابراین با تهمیداتی نیاز آبی خود را کاهش داده است، از سوی دیگر بخشی از این کمبود آب را با توقف واحدهای خود جبران می کند تا از این دوران بحرانی عبور کند.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان تاکید کرد: وورد پساب و استفاده از آب پساب در صنعت به طور صد درصد ذوب آهن را بی نیاز از آب زاینده رود نمی کند و به طور کلی صرفه جویی ها، بازچرخانی آب و … تنها کمک کننده در حال مصرف آب رودخانه است و طبیعتا آسیب پذیری ذوب آهن را در برابر فرایندهای کم آبی کمتر خواهد کرد، اما به این معنا نیست که ذوب آهن بی نیاز از آب شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ذوب آهن در خرید پساب شهرهای اطراف ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است، افزود: برای انتقال پساب به کارخانه نیز ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و از سوی دیگر برای ساخت تصفیه خانه پساب در ذوب آهن ۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه