ساعت 8:20 ق.ظ
امروز 30 خرداد 1403
رئیسی
سیگنال‌های جدید رئیسی برای بازارها / پیام‌های مهم برای آینده دلار

رئیس جمهور در سفر استانی خود به خراسان جنوبی از مسائل اقتصادی مختلفی صحبت کرده است اما کدام یک از سخنان او برای بازارها می‌تواند اهمیت قابل توجه داشته باشد؟

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از تجارت‌نیوز، رئیس جمهور در سفر استانی خود به خراسان جنوبی از مسائل اقتصادی مختلفی صحبت کرده است اما کدام یک از سخنان او برای بازارها می‌تواند اهمیت قابل توجه داشته باشد؟

هرچند ابراهیم رئیسی به صورت مستقیم از بازاری سخن نگفته اما اشاره وی به مشکل سخت بدهی دولت و پایبند بودن به وعده‌ها می‌تواند نشانه مهمی برای بازار ارز باشد که در صورت تامین کسری بودجه دولت برای پاییندی به تعهداتش ممکن است قیمت دلار در آینده تحت فشار قرار بگیرد. در عین حال وی از اعتمادی سخن گفته که اگر احیا شود می‌تواند به کاهش شدت تاثیر کسری بودجه بر بازار ارز تاثیر بگذارد. او همچنین از اهمیت بازارچه‌های مرزی سخن گفته که شاید با احیای آن بتوان به ثبات بازار ارز کمک شود. رئیسی گفته است:

ـ متاسفانه دولت بدهکاری بسیاری به تامین اجتماعی، نظام بانکی، بانک مرکزی و پیمانکاران بسیار دارد و اگر بخواهیم عدد و رقم را اعلام کنیم در سطح کشور بدهکاری بالا است و نمایندگان مجلس هم اطلاع دارند اما با همه این ضرورت پرداخت بدهی‌هایی که دولت دارد، مساله پرداخت به پیمانکاران اولویت دارد.

ـ دولت الان بسیار بدهکار است و در این شرایط تحویل شده، چون وارث چنین وضعیتی هستیم باید متعهد باشیم لذا مدیران استان تلاش کنند مطالبات پرداخت شود و مسوولان در مرکز هم تلاش می‌کنند.

ـ اهمیت بازارچه‌های مرزی در رونق اقتصادی استان‌های مرزی و افزایش صادرات مورد تاکید است و یکی از راه‌های توسعه صادرات فعال کردن بازارچه‌های مرزی است که با این کار همچنین مراودات تجاری استان‌های مرزنشین نیز افزایش می‌یابد.

فعال شدن بازارچه های مرزی کار بسیار مهمی است و می تواند وضع اقتصادی مرزنشینان را سامان دهد و به نحوی به مسائل امنیت مرزها هم کمک کند.

ـ باید نسبت به قراردادهایمان پایبند باشیم و دولت اولین جایی است که باید نسبت به پیمان‌هایی که می‌بندند و تعهد ایجاد شده، وفادار باشد، وقتی به مردم می‌گوییم پای تعهدات خود بایستید گفته می‌شود دولت چقدر پایبند است.

ـ باید اعتمادآفرینی کرد و کسی نگوید بخشدار و کارمند معمولی هستم؛ هرکسی به نام نظام اسلامی در هر کجا خدمت می‌کند باید تلاش او باعث اعتمادآفرینی در مردم شود و کاری کند که مردم اعتمادشان روز به روز به کارآمدی نظام اداری و بخش‌های مختلف افزون شود.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه