ساعت 2:07 ق.ظ
امروز 5 تیر 1403
فرصت غنی‌سازی ۶۰ درصد را قانون مجلس فراهم کرد/ سریع‌تر شدن کار به‌ خاطر اتفاق نطنز بود

به گزارش پایگاه خبری نیمروزخبر و به نقل از فارس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (جمعه) در گفت و گویی درباره آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی اعلام کرد: این دستاورد را به همه ملت ایران تبریک گفت.

وی افزود: اقدام بزرگی انجام شده و آقای قالیباف به عنوان رئیس مجلس همواره در تماس هستیم. ما در چارچوب قانون اقدام راهبردی عمل کردیم و سیر تحولات فعالیت های هسته ای در چارچوب قانون را به استحضار ایشان می رسانیم.

صالحی افزود: امروز (جمعه) نزدیک سحر به اطلاع ایشان این دستاورد بزرگ را رساندم و ایشان هم اعلام کردند. از ایشان و آقای ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی جای تشکر و تقدیر دارد که به لحاظ مسائل مالی و دیگر موارد کمک می کنند که قانون مجلس را به پیش ببریم.

وی گفت: دوستانی که این مورد را در قانون وارد کرده بودند به ما گفته بودند با احتیاط جلو بروید و می خواستند در مذاکرات با حسن نیت جلو برویم، ولی با اتفاقی که رخ داد دستور دادند این کار را سریع تر انجام بدهیم.

* محصولی که الان می گیریم حدود ۹ گرم در ساعت است

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: چهارشنبه دستور راه اندازی ۶۰ درصد را دادیم و ۴۰ دقیقه بامداد امروز (جمعه) محصول ۶۰ درصد را گرفتیم. محصولی که الان می گیریم حدود ۹ گرم در ساعت است. دارند روی چیدمان زنجیره ها کار می کنند که تولید ۶۰ درصد ما کمتر می شود و ممکن است به ۵ الی ۶ گرم برسد. اما با این دو زنجیره همزمان ۲۰ درصد تولید می کنیم.

وی افزود: هم ۶۰ درصد تولید می کنیم و با یک تزریق همزمان هم ۲۰ درصد تولید می کنیم که ظرف یکی دو روز آینده بهینه سازی ها به پایان می رسد.

صالحی بیان کرد: این نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی دارد که وقتی دستوری از سوی مقامات مسئول می رسد این آمادگی را دارد که آن دستور را به فوریت انجام دهد.

* هر غنایی را اراده کنیم، می توانیم انجام دهیم/ هیچ آلودگی در نطنز نیست

 رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: الان هر غنایی را اراده کنیم، امکانپذیر است. لحظه ای قادر به این کار هستیم.

وی همچنین تصریح کرد که بعد از خرابکاری نطنز هیچ آلودگی در آن محل نیست و افزود: اگر آلودگی بود نمی گذاشتیم عزیزانمان در آن محیط کار کنند و اگر آلودگی بود بازرسان از محل بازرسی نمی کردند.

معاون رئیس جمهور همچنین اظهار داشت: هیچ لحظه ای غنی سازی در نطنز قطع نشد و غنی سازی با قوت  ادامه می یابد. در یکی از سالن ها ما مشکل پیدا کردیم، ولی سالن های متعددی داریم و غنی سازی با قوت همچنان جلو می رود. مثلا در یک سالنی زنجیره ۳۰ تایی IR5 با سوی ۱۰ داریم، زنجیره ۳۰ تایی IR6s داریم با سوی ۶ و دو زنجیره IR6 و IR4 کامل داریم که ۶۰ درصد را تولید می کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: زنجیره های ده تایی IR6 و ۲۰ تایی IR6 داریم که دارند کار می کنند. زنجیره های پراکنده داریم که دارند کار می کنند. غنی سازی در نطنز قطع نشده و به میزان قابل توجهی در حال انجام است.

وی گفت: در سالنی که یکسری ماشین های IR1 داشتیم علتش قطع برق بود که برق اصلی امشب وصل می شود و برق استندبای ظرف یکی دو روز آینده وصل می شود و الان با برق اضطراری ماشین ها را چک می کنیم و آنهایی که از کار افتاده را جایگزین می کنیم.

*سایت نطنز همچنان پابرجاست و همچنان با قوت جلو می رود

 صالحی با اشاره به فضاسازی های شبکه های ماهواره ای بیان کرد: سایت نطنز همچنان پابرجاست و همچنان با قوت جلو می رود و یکی از شیوه های بازدارندگی آمادگی است که جوانان غیور ما دارند که هر وقت دشمن حادثه ای را ایجاد می کند به فوریت ضمن اینکه مسئله پیش آمده را جبران می کنند، چند قدم هم جلوتر می روند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین اظهار داشت: اورانیوم ۶۰ درصد برای ساختن تارگت ها و هدف هایی است که این هدف ها را در راکتور تهران می گذاریم و از آن مولبیدن استخراج می کنیم. این ۶۰ درصد را الان برای سوخت تولید نمی کنیم و این که گفتند و ایجاد ابهام کردند، درست نیست.

صالحی افزود: ۶۰ درصد کاربردهای متفاوتی دارد و یکی از کاربردهای آن برای تولید رادیو دارو است و ما با ۲۰ درصد هم می توانیم چنین کاری را انجام دهیم. وقتی غنا بالا می رود راندمان ما بالا می رود و میزان مولیبدن بیشتر می رود و زمان تولید کوتاهتر می شود و فرآیند آسانتر می شود. این فرصتی بود که قانون مجلس برای سازمان انرژی اتمی فراهم کرد.

وی در پایان مجددا یادآور شد: فعلا محصول غنی سازی ۶۰ درصد حدود  ۹ گرم در ساعت است، ولی با بهینه سازی این میزان را به ۵ گرم می رسانیم و در عوض ۲۰ درصد را هم تولید می کنیم.

 صبح یکشنبه‌ ۲۲ فروردین ماه «بهروز کمالوندی»معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با فارس از وقوع حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی سازی نطنز خبر داد و گفت که این حادثه تلفات انسانی و آلودگی به همراه نداشته است.

روز سه شنبه عباس عراقچی معاون وزیر خارجه که در وین حضور داشت تصمیم ایران برای انجام غنی سازی ۶۰ درصد را اعلام کرد و پس از آن کمالوندی گفت که مقدمات اجرایی آن از سه شنبه شب در نطنز شروع می شود.

غریب آبادی نماینده ایران در آژانس نیز بعد از آن در توئیتی در این خصوص نوشت: بر اساس نامه و اطلاعات طراحی که در بعدازظهر روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ماه تحویل آژانس شد، غنی سازی ۶۰ درصدی در دو زنجیره از سانتریفیوژهای جدید IR4 و IR6 در نطنز انجام می‌شود. فرآیند فنی از همین روز آغاز شده و پیش بینی می‌شود هفته بعد اورانیوم با غنای ۶۰ درصد برداشت شود. این اقدام که در واکنش به خرابکاری اخیر در نطنز صورت می‌گیرد، آثار قابل توجهی نیز در ارتقای کیفیت و کمیت رادیوداروهای تولیدی سازمان انرژی اتمی دارد.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه