ساعت 8:44 ق.ظ
امروز 30 خرداد 1403
واکسن روسی
انعقاد قرارداد خرید ۹۰ میلیون واکسن کرونا در کشور

به گزارش پایگاه خبری نیمروزخبر، جمشید انصاری روز پنجشنبه افزود: بیش از  ۹۰ میلیون قرارداد واکسن داریم و اینکه این کشورها با چه اولویتی به این قرار دادها عمل کنند، نگرانی همیشگی کشورمان بوده است.

وی اضافه کرد: به این دلیل دولت برای تولید واکسن داخلی اهتمام ویژه ای دارد و کار خوبی که انستیتو پاستور ایران با  همکاری انستیتوپاستور فنیلای کوبا انجام داده، به عنوان اولین واکسنی است که تا حدود زیادی به نتیجه رسیده و در کارآزمایی کوبا انجام شده نتاج بسیارخوبی را شاهد بوده ایم.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: بطور طبیعی بر اساس پروتکل ها و معیارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان باید عمل کنیم و  کار آزمایی خاصی را  در داخل کشورمان انجام می دادیم و فکر می کنم اگر این مرحله در کشورمان آغاز شده به نتیجه برسد، و انستیتو پاستور بتواند به تدریج تولید را افزایش دهد و حجم قابل توجهی را  این بخش تامین و بخشی دیگر از کووبرکت نیز تامین شود و اگر مقداری اتکا به تولید داخل کشور بیشتر شود، نگرانی ها کمتر خواهد شد.

وی اظهار داشت: به عنوان یکی از  اعضای  ستاد ملی مدیریت کرونا که در جزئیات  جریان این موضوع هستم، باید گفت مساله خرید واکسن در جهان پیچیدگی هایی دارد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال مشاهده می کنید که بسیاری از کشورها واکسن فایزر را خریداری کردند ولی دولت امریکا تصمیم گرفته در وهله اول واکسیناسیون را درکشور خودش نهایی کند و سپس به کشورهای دیگر ارسال کند، به رغم آنکه حتی واکسن بیشتر از نیاز از برخی کشورها نیز خریداری  کردند، همانند، کشور کانادا که حدود سه برابر جمعیت این کار را انجام داده است اما میزان واکسیناسیون آن بسیار پایین و کمتر از ۱۰ درصد است.

انصاری خاطر نشان کرد: کشورمان از دولت هند نیز واکسن کرونا خریداری کرده بود، که بخشی از آن را تحویل گرفته بودیم، اما دادستانی این کشور دستوری صادر کرد، مبنی بر اینکه تا زمانی که واکسیناسیون داخل به اتمام نرسد، شرکت سازنده اجازه ندارد، واکسن به کشورهای دیگر تحویل دهد.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه