ساعت 6:13 ب.ظ
امروز 10 اسفند 1402
جدید ترین اخبار
کمپین سبا
تبلیغات
نیمروز پلاس
قسط وام طرح ملی مسکن چقدر شد؟

به گزارش به گزارش نیمروزخبر و به نقل از اقتصادنیوز ، به فاصله حدود 20روز از ابلاغ آیین نامه اجرایی طرح ملی مسکن ، معاون وزیر راه و شهرسازی از افزایش وام این طرح به 250 میلیون تومان خبر داد.

طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهر های جدید ایران در این باره گفته بود:این میزان تسهیلات با توجه به هزینه ساخت هرمترمربع 4 میلیون تومانی، حدود 50 درصد هزینه های ساخت واحد های طرح مذکور را تامین می کند.

تا زمانیکه وام طرح ملی مسکن 150 میلیون تومان بود، متقاضیان پس از دوره مشارکت باید طی 12 سال ماهانه 2 میلیون و 548 هزار تومان قسط پرداخت می کردند. سود این وام در ماه 12 سال دوازدهم 217 میلیون تومان بود که با احتساب مبلغ وام یعی 150 میلیون تومان کل بازپرداخت متقاضی 367 میلیون تومان می شد.

حال با وام 250 میلیون تومان و در نظر قرار دادن سود 18 درصدی متقاضی طرح ملی مسکن در بازپرداخت 12 ساله ماهانه باید 4 میلیون و 247 هزار تومان پرداخت کند. در ماه 12 سال دوازدهم مجموعا متقاضی 611 میلیون و 600 هزار تومان بازپرداخت داشته است؛ یعنی سود 361 میلیون تومانی برای وام 250 میلیون تومانی طرح ملی مسکن.

به گزارش نیمروزخبر: افزایش سقف تسهیلات طرح ملی مسکن به خوبی نشان داد برخلاف ادعای برخی مسئولان وزارت راه و شهرسازی، افزایش قیمت نهاده های ساختمانی روی هزینه ساخت واحد های طرح مذکور تاثیر گذاشته است. در این بین طبق روال همیشگی این متقاضیان طرح ملی مسکن هستند که باید جور افزایش قیمت ها بر دوش بکشند. با توجه به وضعیت بد اقتصادی کشور به نظر می رسد بخش قابل توجهی از متقاضیان نه تنها توان پرداخت آورده خود را ندارند بلکه عملا در پرداخت ماهانه 4.2 میلیون تومان قسط ماهانه عاجز هستند.

از این رو پیش بینی انصراف از طرح ملی مسکن با توجه به شرایطی که دولت حسن روحانی به وجود آورده دور از ذهن نیست، مگر این که میزان سود و زمان بازپرداخت وام طرح ملی مسکن مورد بازنگری اساسی قرار گیرد.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه