ساعت 7:39 ق.ظ
امروز 30 خرداد 1403
مرکز
مرکز رصد جمعیت استان اصفهان افتتاح شد

مرکز رصد جمعیت اصفهان با قابلیت ارائه آمار لحظه‌ای از تحولات جمعیتی روز چهارشنبه در اداره کل ثبت احوال استان افتتاح شد.

به گزارش نیمروز خبر و به نقل از ایرنا، این مرکز با حضور مرضیه استکی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان و به یادبود آیت الله رییسی شهید جمهور و سایر شهیدان خدمت افتتاح شد.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان در مراسم افتتاح مرکز رصد جمعیت گفت: این مرکز علاوه بر نماگر ثبت ولادت، وفات و وضعیت جمعیت به‌عنوان مکانی برای هم‌اندیشی نخبگانی درباره مسائل جمعیتی و برنامه‌ریزی شواهد مبنا راه‌اندازی شد.

مجتبی یکتامنش با اشاره به اینکه مرکز رصد، شاخص‌های گوناگون جمعیت را برای مسوولان احصا و معرفی می‌کند، ادامه داد: با استفاده از نرم‌افزارهای این مرکز می‌توان آمار لحظه‌ای (تولد، مرگ، طلاق و ازدواج) و جایگاه و رتبه هر شهرستان یا استان با موقعیت جغرافیایی مشابه را با یکدیگر سنجید.

وی تصریح کرد: این مرکز با استفاده از آخرین روش‌های انتشار اطلاعات جامع جمعیتی و بر اساس سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی رهبر معظم انقلاب و رصد مستمر تحولات جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی توسعه انسانی ایجاد شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان گفت: این مرکز بیش از ۱۲۰ گزارش مختلف در سطح استانی و شهرستانی و گزارش‌های آماری مربوط به چهار واقعه حیاتی را رصد می‌کند.

وی با بیان اینکه نرخ خام ازدواج در اصفهان ۴.۶ و رتبه اصفهان در کشور در این زمینه ۳۰ است، خاطرنشان کرد: نرخ خام طلاق در اصفهان ۲.۱ و رتبه اصفهان ۲۲ در کشور است که این وضعیت مطلوب نبوده و مسوولان باید بررسی بیشتری درباره آن انجام دهند.

نرخ خام ازدواج، نسبت تعداد واقعه ازدواج در یک سال معین به جمعیت میانه همان سال است.

یکتامنش همچنین رتبه خام ولادت در اصفهان را ۱۰.۳ و رتبه استانی در این زمینه را ۱۲ عنوان کرد و افزود: میانگین سن مادر در نخستین فرزندآوری در استان اصفهان ۲۸ و در شهرستان اصفهان ۳۰ سالگی است.

وی با بیان اینکه از پایان‌نامه‌های مربوط به مسائل جمعیتی حمایت ویژه می‌شود، گفت: پیشنهاد شده است پایان‌نامه‌های تاثیرگذار و عملیاتی از طرف استانداری و مراکز مرتبط با موضوع جمعیت مورد توجه باشد و پاداش مالی نیز به آنها تعلق بگیرد.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه