ساعت 9:55 ق.ظ
امروز 25 تیر 1403
تحریم
تحریم داخلی را لغو و تحریم خارجی را خنثی می‌کنیم/ کنترل بازار ارز

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: قول می‌دهم که تحریم‌های داخلی را بردارم و تحریم‌های خارجی را خنثی کنم و همچنین با تقویت صادرات، بازار ارز را به تعادل برسانم.

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از  خبرنگار مهر، سید رضا فاطمی‌امین امروز (سه‌شنبه ۲ شهریور ماه) در جلسه رأی اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم اظهار داشت: برای سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ وظیفه سنگینی داریم و باید عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم. باید با تمرکز بر تعالی تمدن نوین اسلامی، ملت ایران را به عرش برسانیم. تنها راه تعالی ایران، تعالی تمدن نوین اسلامی است. با کسب رأی اعتماد از نمایندگان مردم، باید بتوانم با قوت عهده‌دار این امانت باشم.

وی با بیان اینکه وزارت صمت بسیار گسترده است، به حوزه تنظیم بازار اشاره کرد و گفت: متأسفانه شاهد آشفتگی‌های زیادی در بازار هستیم و قیمت‌ها نوسان زیادی دارند. به عنوان مثال، سیمان به یکباره سه تا پنج برابر افزایش قیمت خورد. چرا؟ دولت کجاست؟ اگر دولت اشراف و قوت داشته باشد، نباید به این آشفتگی‌ها و جولان قیمت‌ها اجازه دهد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: تورم بیماری مزمن اقتصاد است، درمان آن نیز ۲.۵ تا ۳ سال زمان می‌برد. در دولت سیزدهم به طور مشخص هدفگذاری شده است که در سال ۱۴۰۲ به نصف سال ۹۹ برسیم و بعد به سمت تک رقمی کردن تورم حرکت کنیم.

تکمیل سامانه جامع تجارت تا پایان سال

فاطمی‌امین گفت: رشد نقدینگی، تولید و نرخ ارز از عوامل اثرگذار در نرخ تورم هستند. با مدیریت، تسلط، اشراف و تنظیم نظام توزیع، اثر رشد نقدینگی را بر تورم کاهش خواهیم داد.

وی افزود: مجلس سال ۹۲ دولت را مکلف به ایجاد سامانه جامع تجارت کرد که هنوز این سامانه نهایی نشده است البته کارهای زیادی در این رابطه انجام شد و ما تا پایان سال این سامانه را تکمیل خواهیم کرد. تکمیل سامانه جامع تجارت به کنترل بازار، مبارزه با قاچاق و جلوگیری از مفاسد و رانت‌ها کمک خواهد کرد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه رهبری سال‌ها در نامگذاری سال جدید بر اقتصاد و تولید پافشاری داشته‌اند، گفت: ما بر تولید به ویژه در ۶ ماهه آینده و تأمین مواد اولیه، تجهیزات و رد موانع تولید به ویژه در بخش معیشت خانوار تمرکز ویژه خواهیم داشت.

بازگشت قیمت سیمان به قیمت قبل

وی افزود: صادرات همیشه مهم بوده و امروز مهم‌تر شده است. با اجرایی کردن سامانه جامع تجارت، تمرکز بر تولید و به ویژه محصولاتی که در معیشت خانوار مؤثر هستند و تأثیری که بر بازار ارز دارد، به زودی شاهد کنترل بازار خواهیم بود. به عنوان نمونه به زودی قیمت سیمان به قبل از قطعی‌های برق برمی‌گردد البته این مسائل پشتیبانی مجلس را می‌طلبد زیرا ساخت ایران کار مشترک ما است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: همه شما در حوزه‌های انتخابیه خود با واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل مواجه شده‌اید؛ دولت نباید بنگاهداری کند اما موظف به بازارسازی است. فروش و بازار، خط مقدم تولید است. من خود را شریک واحدهای تولیدی و بخش خصوصی می‌دانم و آنها را رقیب خود نمی‌بینم بنابراین برای بازارسازی داخلی و خارجی کار خواهم کرد. ما از بخش تولید مالیات می‌گیریم و باید حامی آنها باشیم. اگر بخش خصوصی موفق باشد، دولت هم موفق است و اشتغالزایی نیز موفق خواهد بود. ما وارث بیکاری و آسیب‌های اجتماعی هستیم که باید بخش خصوصی جلو بیاید.

وی با بیان اینکه من سال‌ها در هلدینگ بودم و رنج و مشکلات کسب و کارها را می‌دانم، گفت: بازارهای داخلی و خارجی را از طریق تجمیع تقاضا و هم‌افزایی بین بنگاه‌ها تقویت می‌کنیم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه هر سه ماه یکبار گزارش عملکرد را مکتوب به مجلس می‌دهیم، ادامه داد: اصلاح محیط کسب و کار نیز یکی از ۶ پروژه‌ای است که برای آن زمانبندی کرده‌ایم. در این راستا تا پایان سال سامانه «قواعد و مجوزها» ایجاد خواهد شد. از طریق این سامانه امضاهای طلایی، بخشنامه‌های خلق‌الساعه و متعدد از بین خواهد رفت. نباید در طول یک سال ۴۰ بار مقررات یک صنعت را عوض کنیم.

وی افزود: همچنین سال آینده بسته‌های سرمایه‌گذاری را آماده می‌کنیم تا از این طریق بسیاری از مجوزها لغو و صدور مجوز تسهیل شود که سرمایه‌گذار نیز کار راحت‌تری خواهد داشت.

لغو تحریم‌های داخلی و خنثی سازی تحریم‌های خارجی

فاطمی‌امین اظهار داشت: ۸۰ درصد مشکلات محیط کسب و کار مربوط به بیمه تأمین اجتماعی، مالیات و تأمین مالی است. این مسائل مربوط به وزارت صمت نیست اما ما در وزارت صمت به عنوان پنجره واحد کسب و کار قطعاً این موضوعات را پیگیری خواهیم کرد. هر واحد صنعتی، معدنی، تجاری و صنفی به ما مراجعه کند، مطالباتشان را در دولت پیگیری می‌کنیم. از من فرافکنی نخواهید دید و هیچ وقت نخواهم گفت که مشکل مربوط به تحریم است یا اینکه به وزارتخانه دیگر مربوط می‌شود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: قول می‌دهم که تحریم‌های داخلی را بردارم و تحریم‌های خارجی را خنثی کنم که تجربه‌اش را نیز در مورد بنزین داریم. در سال ۸۵ در ستاد تبصره ۱۳ بودم که بحث دوگانه‌سوز کردن، کارت سوخت، سهمیه‌بندی و خودروهای فرسوده را مطرح کردیم. در همان زمان کنگره آمریکا به دنبال تحریم بنزین بود که ما توانستیم با سهمیه‌بندی این تحریم را خنثی کنیم.

تزریق ۴ میلیارد دلار به بازار ارز

وی با بیان اینکه مسئله تولیدکننده مسئله ما است، گفت: رهبری بر تقویت تولید داخلی، مبارزه با قاچاق و واردات بی‌رویه تأکید دارند که ما منویات ایشان را اجرا خواهیم کرد. کسانی هستند که جیب خود را از طریق واردات پر می‌کنند و نمی‌گذارند با تولید داخلی، واردات متوقف شود و کمر تولیدکننده را می‌شکنند.

فاطمی‌امین با اشاره به حوزه صادرات گفت: صادرات امروز مهمتر از گذشته است. به بازار ارز حداقل باید سه تا چهار میلیارد دلار بیشتر تزریق شود تا به تعادل برسد. ما از طریق مشورت با خانه صمت و اتاق بازرگانی، یک برنامه دقیق و حساب‌شده‌ای را تنظیم کردیم. من بنا را به رأی آوردن در مجلس گذاشتم تا پس از مستقر شدن در وزارت صمت سریعاً این برنامه را پیاده کنیم. ما به ریز برنامه‌ها تسلط پیدا کرده‌ایم و برنامه رشد پنج میلیارد دلاری صادرات در نیمه دوم امسال نسبت به سال گذشته را در دستور کار قرار خواهیم داد. علاوه بر برقرار کردن تعادل در بازار ارز، این برنامه به بازیابی تولید نیز کمک می‌کند

وی گفت: متأسفانه برای اولین‌بار طی چهار سال تورم بالای ۲۵ درصد بود که موجب کاهش قدرت خرید مردم شد. بسیاری از واحدهای تعطیل به دلیل نبود تقاضا تعطیل شده‌اند. ما با لوکوموتیو صادرات، گردش تولید را اجرا خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: منابع حاصل شده از پنج میلیارد دلار صادرات را به تجهیزات مواد اولیه تولید تزریق می‌کنیم. همچنین دیپلماسی اقتصادی را نیز جلو خواهیم برد.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه