ساعت 3:24 ب.ظ
امروز 16 خرداد 1402
نیمروزخبر
وزارت اقتصاد
وزارت اقتصاد نباید صرفاً مالیات‌سِتان باشد

وزیر اقتصاد از برنامه تسهیل ورود شرکت‌ها به بورس خبر داد و در مورد وزارت اقتصاد گفت: وزارت اقتصاد و دارایی بیش از آن که صرفاً وزارت مالیات‌سِتان باشد باید تسهیل‌کننده رشد و رونق اقتصادی باشد.

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم، احسان خاندوزی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان این‌که “اقتصاد ایران تاکنون از مدیریت هوشمند برخوردار نبوده است” افزود: مشکلات اقتصادی فعلی گواه آن است که اقتصاد کشور به‌صورت هوشمند مدیریت نشده است و اساساً میز مدیریت اقتصادی هوشمند در اقتصادی کشور نداریم که از حالا بتوانیم در مورد روند ماه‌های آینده اقتصاد ایران برنامه‌ریزی کنیم.

او ادامه داد: اطلاعات اقتصادی فعالان اقتصادی که نیازمند کمک و حمایت دولت دارند، فرارهای مالیاتی که نیازمند جلوگیری از آنهاست و اصلاحاتی که باید در نظام مالی و مالیاتی کشور صورت پذیرد دچار درهم‌ریختگی و ازریخت‌افتادگی و بی‌قوارگی است که ثمره این بی‌قوارگی این است که بازارهای خرید روزمره مردم دستخوش آشفتگی است.

خاندوزی گفت:​ در همه سطوح از کوچه و خیابان تا سطوح عالی سیاست‌گذاری اقتصادی، شاهد نوعی رهاشدگی اقتصادی هستیم و اداره هوشمندانه برای اقتصاد کشور، موضوع مغفولی است که وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌عنوان یک متولی و پشتیبان، موظف است که هدف‌گذاری و هوشمندسازی اقتصادی را به انجام رساند.

وزارت اقتصاد نباید صرفاً مالیات‌سِتان باشد

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: وزارت اقتصاد باید تسهیل‌کننده رشد و رونق اقتصادی باشد.

احسان خاندوزی افزود: وزارت اقتصاد و دارایی بیش از آن‌که صرفاً وزارت مالیات‌سِتان باشد باید تسهیل‌کننده رشد و رونق اقتصادی باشد تا از این طریق رشد و هوشمندسازی مدیریت؛ کسب درآمد‌های مالیاتی نماید.

او ادامه داد: باید درب‌های اقتصاد را بیش از قبل به‌روی سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی گشود و از کار آن‌ها گره‌گشایی کرد؛ به این سبب از روز اول به پرسنل وزارتخانه اقتصاد سپردم که برای پیش‌جلسات و سپس مصوباتی برای ثبت‌محور کردن بخش زیادی از مجوز‌ها آماده شوند؛ مجوز‌هایی که مردم به‌جای این‌که در صفوف وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، بهداشت و… ماه‌ها انتظار بکشند ما بتوانیم بخشی از این مجوز‌ها را به‌صورت ثبت‌محور انجام دهیم و صرفاً اطلاعات دقیق درج‌شده در سامانه و درگاه ملی مجوز‌ها کفایت کند، امیدواریم که این اتفاق هزینه فعالیت اقتصادی و تولید را کاهش دهد.

خاندوزی اضافه کرد: برای آن‌که مصوبات به‌روی کاغذ باقی نماند و اطمینان از تحقق آن حاصل شود، سپرده‌ایم هرجا که در زیرمجموعه وزارت اقتصاد و دستگاه‌های مرتبط با وزارتخانه‌ها فعالیت می‌کنند و نقض مصوبات و حقوق مردم صورت می‌گیرد توسط شبکه‌ای پویا به ما منتقل شود و بدون این‌که اسم افراد برده شود و برای افراد هزینه و حاشیه‌ای ایجاد نماید به لوپ بازخوردگیری تبدیل شود و اگر در نقطه‌ای از کشور در دستگاه و یا وزارتخانه‌ای؛ تکرار نقض مصوبات و حقوق مردم صورت می‌پذیرد؛ ترتیبی اتخاذ کنیم تا با همکاری‌های محترمانه، صحیح و قانونی از این نقایض جلوگیری و رفع به‌عمل آید.

او بازگشت اعتماد مردم به فعالان اقتصادی را شاه‌بیت نخ تسبیح تلاش‌های وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت و هیأت وزیران عنوان کرد و افزود: آن‌چه به‌عنوان وزیر اقتصاد و دارایی می‌توانم تعهد بدهم این است که کاری کنیم تا بانک‌ها و شرکت‌های دولتی و بیمه‌های دولتی و… در مقابل سوء عملکرد یا حسن عملکرد زحماتشان پاسخگو باشند؛ یکی از ابزار‌ها برای دستیابی به این مهم؛ شفافیت عملکرد شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: همان طور که «کدال» سامانه‌ای برای نمایش شفافیت شرکت‌های بورسی محسوب می‌شود؛ باید شفافیتی هم از عملکرد بانک‌ها، بیمه‌ها و… ایجاد شود؛ در تلاشیم تا ظرف مدت یک ماه آینده کلیه اطلاعات و صورت‌وضعیت شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و بیمه‌ها را همانند شرکت‌های بورسی؛ شفاف به مردم ارائه کنیم؛ این اتفاق سبب می‌شود که مردم بدانند یک مدیرعامل، یک شرکت و مجموعه را با چه شاخص‌هایی تحویل گرفته است و با چه شاخص‌هایی تحویل می‌دهد؛ این‌ها جزو وعده‌های سنجش‌پذیر ما در ماه اول وزارت اقتصاد و دارایی خواهد بود.

خاندوزی افزود: یکی از مواردی که به‌زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت؛ این است که ما بتوانیم ورود شرکت‌ها در بازار بورس کشور، همین طور تأمین مالی شرکت‌ها، پروژه‌ها و سهام پروژه‌ها را تسهیل کنیم. تاکنون متأسفانه آمار‌ها حاکی از آن است که عایدی سرمایه خوبی از بورس ظرف مدت پنج‌ماهه اول 1400 حاصل نشده و غلبه با بازار ثانویه بوده است.

او ادامه داد: تسهیل‌سازی ما؛ درب‌های بیشتری به‌روی فعالان جدید اقتصادی باز می‌کند؛ پس از این باید به‌دنبال آن باشیم که نهاد‌های بازار سرمایه نسبت به نیاز‌ها و تحولات بازار سرمایه؛ چابک‌تر و به‌دنبال خلق ابزار‌های لازم باشند.

خاندوزی تصریح کرد: اگر بخش‌هایی از اقتصاد اصلاح شود بازار سرمایه جذاب‌تر خواهد شد، اگر برخی قیمت‌گذاری‌ها اصلاح و تصحیح شوند؛ نرخ‌گذاری در بازار سرمایه هم روند درستی به خود می‌گیرد.

او با اشاره به کاهش قیمت سیمان پس از عرضه این کالا در بورس کالا خاطرنشان کرد: اگر معاملات و عرضه محصولات در بورس کالا شکل بگیرد؛ کشف قیمت‌ها عادلانه‌تر و منصفانه‌تر خواهد شد. درست تصمیم‌گیری کردن و برداشتن گام‌های صحیح از سوی وزرا می‌تواند در بازگشت حس اعتماد به مردم مؤثر باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص آزادسازی سهام دو تیم بزرگ پایتخت؛ پرسپولیس و استقلال گفت: بنده در جریان جزئیات موضوع نیستم فقط می‌دانم موانعی از جنس مالیات و امور مالی وجود داشته است که باید رفع شود.

خاندوزی درباره اصلاح نظام مالیاتی گفت: ما در یک فضای غبارآلود در حال شناسایی ابعاد افراد جامعه هستیم و با حدس و گمان برای دریافت مالیات از مردم تصمیم می‌گیریم؛ حال آن‌که با فناوری‌های موجود؛ اطلاعات کاملاً در دسترس است که بدانیم چه‌کسانی چه‌میزان درآمد دارند و گردش مالی آن‌ها چقدر است. اساساً تنها راه عادلانه اداره کردن یک کشور آن است که سوار بر اطلاعات اقتصادی شویم و حکمرانی داده و هوشمندی نیاز داریم.

او ادامه داد: واریز یارانه مبتنی بر چنین نظام هوشمندی نیست؛ البته در حوزه مالیات هم همین ایراد به ما وارد است و ما فقط حدس و گمان می‌کنیم که چه‌کسی نیازمندتر و مستحق‌تر است، البته در این راستا تلاش‌های خوبی صورت گرفته است، اما در مقایسه با کشور‌های هم‌تراز خودمان؛ چندان هم قوی ظاهر نشده‌ایم.

خاندوزی تصریح کرد: وقتی صحبت از فرار مالیاتی می‌کنیم یعنی سوار بر اقتصاد و اطلاعات اقتصادی نیستیم و الگوریتم درستی برای ورود و خروج پول به حساب افراد را نداریم.

او ابراز کرد: در تلاشیم برنامه زمان‌بندی رسیدگی و هوشمندسازی امور مالیاتی را ترسیم کنیم و سر و سامان دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص طرح بانک مرکزی که پیشتر در مجلس مطرح و ارائه شده بود گفت: جهت‌گیری این طرح به‌نظر درست بود، اما می‌شد که با شیوه‌های بهتری کوتاه‌تر و کم‌مناقشه‌تر تعریف کرد؛ در این طرح؛ سه موضوع مطرح شد مبنی بر این‌که بانکداری در شرایط فعلی نه در حفظ قدرت خرید و تورم نقش‌آفرین است و نه بانک مرکزی آن‌قدر توانا و مسلط است که بتواند نظارت دقیق و بیشتری داشته باشد. هدایت و کمک به بخش تولید هم موضوع دیگری بود که در این طرح مطرح شد؛ این سه موضوع برای پاسخگو کردن بانک مرکزی بود.

خاندوزی افزود: در حوزه بانکداری می‌توانیم چند اقدام فوریتی و سریع‌السیر انجام دهیم؛ در سیستم بانکداری کشور بهترین پرسنل و عمده‌ای مشکلات همزمان وجود دارد؛ بانک‌ها در خصوص برخی وثیقه‌ها و ضمانت‌ها به‌درستی پاسخگو نیستند و در برخی موارد در زمان معلوم و معین وثیقه‌ها را آزاد نمی‌کنند؛ این در حالی است که فعال اقتصادی از تسهیلات بانکی استفاده کرده است و می‌تواند اصل و فرع تسهیلات را پرداخت کند، اما بانک وثیقه را آزاد نمی‌کند؛ این موضوع با هوشمندسازی حل می‌شود.

او گفت: ما به یک سامانه الکترونیکی قرارداد‌ها و تسهیلات نیاز داریم که خود فعال اقتصادی هم به آن دسترسی داشته باشد؛ این سامانه فرصت می‌دهد تا فعال اقتصادی بتواند در زمان مشاهده تخلف از سوی بانک به مرجعی شکایت کند، اما در زمان حاضر حتی کپی قرارداد مالی هم در اختیار فعال اقتصادی نیست تا بتواند از حق خود دفاع نماید.

خاندوزی اظهار کرد: برای ریاست‌کل بانک مرکزی گزینه‌هایی مطرح شد که این گزینه‌ها باید در هیأت وزیران تعیین تکلیف شود و سپس رئیس جمهور حکم آن فرد را امضا کند؛ بنابراین نمی‌توانم نام و نشانی از گزینه قطعی ارائه نمایم.

او در خصوص کسری بودجه و تورم گفت: به‌جهت این‌که در ماه‌های اول 1400 و به‌جهت کُند شدن فرایند وصول درآمد‌های دولتی ناچار شدیم بیش از 50هزار میلیارد تومان از تنخواه بانک مرکزی استفاده کنیم و بیش از این مبلغ هم از اوراق صرف کردیم تا بتوانیم خرج جاری و عمرانی دولت را پشت‌سر بگذاریم؛ در 10 روز سر کار آمدن وزرا؛ یکی از تلاش‌های صورت‌گرفته این است که این مبلغی که از بانک مرکزی استقراض شده است تأمین و بازپس گردانده شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: ما به‌دنبال آن هستیم که کسری بودجه را به‌شکل غیرتورمی کنترل کنیم بدون این که بخش واقعی و رشد اقتصادی انقباضی عمل نماید.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

The access token could not be decrypted. Your access token is currently invalid. Please re-authorize your Instagram account.

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه