ساعت 1:21 ب.ظ
امروز 8 فروردین 1402
نیمروزخبر
پارسال افزون‌بر ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه خارجی در تهران جذب شد

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از ایرنا ، فرزانه دهنادی افزود: تهران موفق شد در سال گذشته، با جذب ۲۷ طرح سرمایه‌گذاری خارجی با حجمی بیش از ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری، رتبه نخست در زمینه «جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی» و «تعداد طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی» را در سطح کشور کسب کند.

وی تاکید کرد: بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری خارجی، علاوه بر اینکه روشی نوین در تامین منابع مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری به شمار می آید، دستاوردهای دیگری همچون انتقال فناوری، ارتقای سطح فناوری و کیفیت عرضه کالا و خدمات، توسعه مهارت و مدیریت، افزایش بهره‌وری، توسعه صادرات، رشد اقتصادی و بهبود سطح رفاه عمومی جامعه را به همراه دارد.

دهنادی اظهارداشت: تشویق و جذب سرمایه‌گذاری خارجی یکی از سیاست‌های اصلی و راهبردهای مهم کشور و در اسناد و قوانین بالادستی از جمله ابلاغیه اقتصاد مقاومتی و قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مورد تاکید قرار گرفته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران گفت: در این راستا مرکز خدمات سرمایه‌گذاری، به عنوان کانون مراجعه متقاضیان سرمایه‌گذاری در سطح استان تهران، ضمن انجام امور تفویضی از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران و اعمال اختیارات مربوطه، مرجع هماهنگی استان با سازمان مربوطه است.

وی خاطرنشان کرد: در بدترین شرایط تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان، همواره اقدامات لازم در خصوص جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی از سوی مرکز خدمات سرمایه گذاری استان تهران اجرایی شده و اگر شاهد این حجم تحریم بی‌سابقه علیه کشور نبودیم، بدون شک نتایج حاصله در استان نیز بسیار چشم‌گیرتر می‌بود.

دهنادی در خصوص محورهای برنامه عملیاتی مرکز خدمات سرمایه‌گذاری ادامه داد: برنامه محوری یکی از اصول اساسی موفقیت در جذب سرمایه‌گذاری خارجی است و باید در آن فرآیندهای اجرایی به صورت کامل مدنظر قرار گیرد و برنامه عملیاتی متناسب با فرآیندهای موصوف آماده و اجرایی شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران گفت: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری این استان با تدارک و تدوین یک برنامه عملیاتی منسجم و دقیق و پیش بینی محورهای مختلف برای اجرایی کردن این برنامه، تلاش کرد تا بر اساس محورهای پیش‌بینی شده حرکت، آسیب‌ها و نقاط قوت و ضعف خود در هر بخش را شناسایی و نسبت به تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف اقدام کند.

نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران محورهای برنامه عملیاتی مرکز خدمات سرمایه‌گذاری این استان را «توانمندسازی، سازماندهی و ظرفیت‌سازی»، «تشویق، تصویرسازی و بازاریابی بین‌المللی»، «تسهیل و جذب سرمایه‌گذاری» و «نظارت و راهبری طرح‌های سرمایه‌گذاری» برشمرد.

وی اعلام کرد: در راستای «توانمندسازی، سازماندهی و ظرفیت‌سازی» اقدامات متعددی صورت پذیرفته که از جمله مهمترین این اقدامات می توان به «بررسی، شناسایی و تعیین اولویت‌های اصلی سرمایه‌گذاری استان»، «شناسایی، بررسی، بروزرسانی و تدارک فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید استان»، «انجام کارهای مطالعاتی و تهیه گزارش‌های علمی کاربردی در زمینه سرمایه‌گذاری و کسب و کار» اشاره کرد.

دهنادی از جمله اقدامات انجام شده در زمینه «تصویرسازی، برندسازی و بازاریابی بین‌المللی» را طراحی، تدوین و اجرای نقشه (اطلس) سرمایه‌گذاری استان تهران در قالب جی‌آی‌اس، مشارکت در رویدادها، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و نشست‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری، تهیه و انتشار کتاب سرمایه‌گذاری و اقلام دیگر تبلیغی و تشویقی سرمایه‌گذاری اعلام کرد.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان تهران گفت: راهنمایی و ارائه خدمات مشاوره‌ای و هدایت متقاضیان سرمایه‌گذاری در خصوص فرآیندهای سرمایه‌گذاری، مقررات مربوطه و همچنین نحوه ارائه تقاضا و تکمیل پرونده‌های درخواست مجوز سرمایه‌گذاری بخشی از اقدامات انجام شده از سوی این مرکز در خصوص «تسهیل و جذب سرمایه‌گذاری» محسوب می شود.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه «نظارت و راهبری طرح‌ها» نیز اضافه کرد: برگزاری و یا مشارکت در نشست‌ها و جلسات نظارتی با هدف پیگیری و رفع مشکلات و چالش‌های سرمایه‌گذاری، شناسایی، پالایش و پیگیری موانع سرمایه‌گذاری به طور عام و سرمایه‌گذاران خارجی به طور خاص، انجام هماهنگی لازم در امور مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی قبل و بعد از صدور مجوز از جمله اعلامیه تاسیس، مجوزهای مختلف، پروانه‌های انشعاب، پروانه استخراج و ثبت شرکت، و شناسایی مقررات مزاحم و دست و پاگیر فراروی محیط کسب و کار و تهیه و ارسال گزارشات لازم به مراجع ذیربط از جمله اقدامات انجام شده این حوزه به شمار می آید.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

The access token could not be decrypted. Your access token is currently invalid. Please re-authorize your Instagram account.

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه