ساعت 3:42 ق.ظ
امروز 6 خرداد 1403
پرداخت
پرداخت قیمت واقعی گاز توسط پرمصرف‌ها با اجرای مرحله دوم تعرفه گذاری پلکانی

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرای مرحله جدید تعرفه گذاری پلکانی پرمصرف ها، افراد پرمصرف می بایست به میزان قیمت تجاری گاز، هزینه مصرف اضافه خود را پرداخت کنند.

به گزارش پایگاه خبری نیمروز خبر و به نقل از ایرنا، در هفته اخیر با وارد شدن موج جدیدی از سرما به کشور، شاهد افزایش چشم‌گیر مصرف در بخش خانگی به نسبت سایر بخش ها هستیم که این موضوع سبب افزایش سهم بخش خانگی از مصرف گاز کل کشور در فصول سرد سال شده است.

با وجود اینکه نظام تعرفه گذاری قیمت گاز در بخش خانگی در سال گذشته در مرحله نخست اصلاح قیمت ها تغییرات مناسبی در جهت کنترل مصرف مشترکان پرمصرف داشت اما هنوز با قیمت تجاری گاز و قیمت غیریارانه ای آن فاصله زیادی داشت؛ این امر سبب شده تا برخی مشترکان پرمصرف با وجود در اقلیت بودن، همچنان به اندازه مشترکانی که درون الگوی بهینه، مصرف دارند، بهای گاز خود را پرداخت نمایند.

برای رفع این موضوع، مجلس و دولت در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، در تبصره ۱۵ این قانون به غیر یارانه ای شدن قیمت برق و گاز مشترکان پرمصرف اقدام کردند. موضوعی که از 16 آذر ماه و با اعلام وزارت نفت، بالاخره مرحله دوم تعرفه گذاری پلکانی پرمصرف‌ها نهایی و ابلاغ شد. در این زمینه باید اشاره کرد که قیمت گاز برای ۷۵ درصد مشترکان گاز خانگی درون الگوی بهینه مصرف هیچ تغییری نداشته است و تنها برای مشترکان خارج از الگوی بهینه شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم.

در همین رابطه هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به ارایه توضیحاتی پیرامون اجرای فاز جدید تعرفه گذاری پلکانی پرمصرف ها توسط وزارت نفت و اثرات آن بر کاهش و بهینه سازی مصرف پرداخت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۱ برای مسئله گاز، برق و آب افزایش قیمت پلکانی در نظر گرفته شده است. برای مشترکین کم مصرف گفته شده است که تخفیف بدهند و برخی را رایگان کنند و برای آنهایی که پرمصرف هستند قیمت پلکانی به صورت نمایی افزایش یابد و احتساب شود،

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: افزایش پلکانی قیمت گاز به خصوص واقعی و غیر یارانه‌ای کردن قیمت گاز برای مشترکان پرمصرف کار درستی است که باید پیش از اینها اجرایی می شد چرا که به عدالت نزدیکتر است ولی اجرای آن در زمستان پیش‌ رو نیز اقدام مهمی است و باید همه کمک کنیم که به نحو احسن و با اثربخشی بالا این تعرفه های جدید اجرایی شود.

نویسنده: ریحانه سجادی

خبر روز
قیمت

قیمت طلای جهانی اوج گرفت

قیمت طلا امروز سه‌شنبه (۲۱ مه) افزایش یافت و نزدیک به رکورد جلسه قبل بود زیرا داده‌های اقتصادی اخیر شرط‌ بندی‌ها مبنی بر اینکه فدرال

اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه