ساعت 1:19 ق.ظ
امروز 25 فروردین 1403
شکر
چرا شکر گران شد؟ / هر بسته شکر ۱۹ هزار تومان!

شکر برای دومین بار گران شد. در فروشگاه‌های آنلاین هر بسته شکر ۹۰۰ گرمی با قیمت بیش از ۱۹ هزار تومان فروخته می‌شود. همچنین قیمت هر کیلو شکر در سوپر مارکت‌ها ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان است. حال علت گرانی شکر چیست؟

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از  تجارت‌نیوز، در سطح تهران برخی سوپر مارکت‌ها شکر ندارند. برخی‌های دیگر این کالای اساسی را با بهای بیشتری به مردم می‌فروشند.  یکی از سوپر مارکت‌ها در منطقه امیرآباد تهران به تجارت‌نیوز می‌گوید شکر نداریم و مردم می‌توانند شکر را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهیه کنند.

او درباره علت کمبود شکر توضیح داد شکر گران و توزیع آن به سوپر مارکت‌ها سهمیه‌بندی شده است. برخی از سوپرمارکت‌ها شامل این سهمیه نمی‌شوند. بنابراین به دلیل گرانی بیش از حد آن شکر کمیاب شده است!

افزایش ۷۵ درصدی قیمت شکر!

توزیع شکر دولتی به خرده فروشان سهمیه‌بندی شد. رئیس اتحادیه سوپر مارکت‌ها درباره وضعیت شکر توضیح داد: شکر از سه ماهه گذشته گران شد. اوایل سال شکر با قیمت هشت هزار و ۷۰۰ تومان فروخته می‌شد اما حالا با ۷۲ درصد افزایش با قیمت ۱۵ هزار تومان به دست مردم می‌رسد.

سعید درخشانی به تجارت‌نیوز گفت: ۲۰ تن شکر دولتی باید به صنف سوپر مارکت‌ها تخصیص پیدا می‌کرد با آن که پول آن مدت‌ها قبل پرداخت شده اما توزیع آن قطره چکانی است.

در حالی برخی از سوپرمارکت‌ها ادعا دارند به دلیل گرانی شکر توزیع آن سهمیه‌بندی شده است که رئیس اتحادیه سوپر مارکت‌ها گفته شکر در بازار موجود است و کمبودی نداریم. اما اینکه در برخی از مناطق شکر پیدا نمی‌شود علتش این است که برخی واحدهای صنفی به دلیل گرانی از تعاونی‌ها شکر نمی‌خرند!

چرا شکر گران شد؟

ماجرای گرانی شکر چیست؟ دولت به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و حمایت از کشاورزان قیمت مصوب شکر را بالا برد. از طرف دیگر شکر در بازارهای جهانی هم گران شد. همچنین افزایش قیمت ارز نیمایی باعث شد شکر در بازار ایران نوسان افزایشی پیدا کند.

فعالان بازار می‌گویند سیر صعودی قیمت شکر به دلیل افزایش پیک مصرف شکر در مرداد و شهریور ادامه‌ دارد و ممکن است قیمت شکر در روزهای آینده نوسان داشته باشد.

خشکسالی تهدیدی بر قیمت قند و شکر

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به علت نوسان قیمت شکر توضیح داد: برداشت چغندر قند آغاز شده و تا آبان هم ادامه دارد. به دلیل افزایش قیمت جهانی، شکر در بازار ایران روند صعودی پیدا کرد.

قاسمعلی حسنی به تجارت‌نیوز گفت: قیمت شکر برای مصرف‌کننده ۱۵ هزار تومان است. بنابراین فروشگاه‌ها نباید شکر را بیش از ۱۵ هزار تومان به مردم بفروشند.

تولیدکنندگان مواد غذایی می‌گویند هر چند امسال خشکسالی صنعت غذا را تهدید می‌کند. از این‌رو ممکن است امسال برداشت چغندر قندر کاهش پیدا کند که این مساله بر قیمت قند و شکر اثرگذار است.

آمارها نشان می‌دهد که سالیانه دو میلیون و ۱۰۰ تا دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن شکر در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که با احتساب تولید داخل رقمی حدود ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن از طریق واردات باید تامین شود.

چندی پیش غلامحسین بهمنی، دبیر انجمن تصفیه‌کنندگان شکر به باشگاه خبرنگاران گفته بود:«در حال حاضر قیمت شکر در خرده فروشی‌ها به علت اختلال در سیستم توزیع افزایش یافته است، درحالی‌که در کارخانه به علت عدم کشش بازار تغییری نداشته است!»

خبر روز
اینستاگرام نیمروز
تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه