ساعت 3:52 ب.ظ
امروز 2 مرداد 1403
کرونا بهانه جدید اخراج کارگران/ افزایش قیمت‌ها, افزایش حقوق را بی‌اثر کرده است

به گزارش نیمروزخبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم، هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ، درباره کارگرانی که به بهانه کرونا از سوی کارفرمایان اخراج شدند گفت: شیوع ویروس کرونا برای کل جهان بود. اما تعدادی از کارفرمایان سوء استفاده کردند و کارگاه خود را تعطیل کردند. علت اصلی این موضوع عدم نظارت از کارگاه ها بود.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه تعدادی از کارگران به بهانه کرونا اخراج شدند گفت: یکی از مسیرهای تحقق شعار سال برای رفع موانع تولید حل مشکلات کارگران است. اگر قرار است شعار سال تحقق یابد، سود کارخانه اول باید به کارگر برسد. در حال حاضر کارفرمایان به بهانه های مختلف کارگران خود را اخراج کرده اند.

 وی ادامه داد: دولت باید به این مسئله توجه کند که کارگری که در منزل بنشیند از کجا می تواند معیشت خانواده خود را تأمین کند؟ کارفرمایان از این مسئله سوءاستفاده کردند و تعداد زیادی از کارگران خود را به بهانه های مختلف اخراج کردند.

ابوی با بیان اینکه تعداد زیادی کارگر فصلی بیکار شدند گفت: بخش زیادی از کارگران در شهرهای زیارتی و مسافرتی مانند افرادی که خدمات زائر، نظافت مسافرخانه ها،هتل ها،چرخی های راه آهن و فرودگاه را انجام می دادند بیکار شدند.  این دسته از افراد مشکل اساسی برای ارتزاق دارند.  

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد:  یکی از موارد رفع تولید, حل مشکلات کارگران است. با بسته شدن کارخانه ها، قدرت خرید خانوارها پایین می آید، هزینه های دولت افزایش پیدا می کند و سازمان تأمین اجتماعی ناچار است به کارگران بیمه بیکاری بپردازد. این مسائل علاوه بر اینکه می تواند بزهکاری و مشکلات اجتماعی را به دنبال داشته باشد،‌مسیر تحقق شعار سال را هم طولانی تر می کند. برای آنکه جهش تولید اتفاق بیفتد نیازمند بازنگری و اصلاح برخی قوانین هستیم و در ابتدا باید یک اقدام عملی در خصوص بانک ها  و قوانین آنها صورت گیرد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران بیان کرد: سود تولید کارخانه ها اول به کارگرانش برسد؛ اگر می خواهیم تولید رونق  پیدا کند باید ببینیم که آیا وضع زندگی کارگران بهتر شده و سفره های آنها بزرگتر شده یا نه؟ زمانی شعار سال محقق می شود که اقداماتی از روی کاغذ به کار و عمل تبدیل شود. 

ابوی درباره قدرت خرید کارگران گفت:در قانون کار بر صیانت از نیروهای کار و حفظ امنیت شغلی کارگران تاکید بسیاری شده است بنابر این با توجه به شرایط ویژه ای که در بحث کرونا داریم ضرورت دارد حمایت از اشتغال کارگران و مراقبت از آن ها در صورت ابتلا به کرونا در دستور کار قرار گیرد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران افزود: کارگر در حال حاضر برای تامین مایحتاج زندگی خود با مشکلاتی مواجه است و تامین هزینه های اقلام بهداشتی برای پیشگیری از کرونا فشار مضاعفی بر جامعه کارگری تحمیل می کند.افزایش چندین باره قیمت ها باعث شد که افزایش حقوق برای کارگران بی اثر شده است.

خبر روز
اینستاگرام نیمروز

تبلیغات
خبر نامه الکترونیک
نماد اعتماد رسانه